BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweZIMBABWE
"Zi-map" autorstwa United States Central Intelligence Agency - Webpage: CIA World Factbook page for Zimbabwe. Archived from the original on 10 June 2005.Image: CIA World Factbook map for Zimbabwe. Archived from the original on 10 June 2005.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele polscy potrzebują wizy pobytowej i tranzytowej na wjazd. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 3 miesiące. Decyzję o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który stawia stempel wizy jednokrotnej lub dwukrotnej. Wwóz waluty obcej powyżej 1000 USD powinien być udokumentowany w deklaracji celnej podróżnego, co zapewnia bezpieczny wywóz przy wyjeździe z Zimbabwe. Przepisy przewidują konfiskatę wywożonych środków płatniczych w walutach obcych większych niż równowartość 1000 USD i 50 000 ZWD w gotówce. Wymiana waluty poza bankami jest zabroniona. Wywóz wyrobów z kości słoniowej jest dozwolony tylko w przypadku posiadania zaświadczenia CITIES (przy zakupie należy żądać takiego zaświadczenia). Istnieje zakaz noszenia ubiorów zbliżonych do mundurów wojskowych i policyjnych. Dotyczy to szczególnie ubiorów typu battle-dress, panterek itp. Osoby naruszające to prawo mogą podlegać karze grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Należy unikać fotografowania niektórych obiektów (siedziba prezydenta, centra przesyłowe energii elektrycznej, poczta, skupiska ludzi). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (konieczne jest złożenie wniosku i opłata 300 USD).

Kuchnia

Oferta kulinarna Afryki Południowej jest bardzo bogata. Nieodłącznym elementem życia jest grill (braai). Na każdym campingu czy obozowisku w rezerwatach są miejsca do grillowania. Grilluje się białą kiełbasę (boerewors) z baraniny i wołowiny. O wielokulturowej tradycji świadczy duża liczba indyjskich restauracji i stoisk ulicznych z hinduskim curry, które przyrządza się z jagnięciny, kurczaka, wołowiny albo warzyw. które podaje się z różnymi sosami łagodzącymi pikantny smak. Jako przyprawę do curry podaje się gęsty słodko-kwaśny sos owocowy (chutney). Smoorsnoek to potrawka z cebuli i mięsa atuna lekko przyprawiana curry. Breyani to ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem. Waterblommetjie bredie to potrawka z dodatkiem pędów kwiatowych pewnego gatunku lilii wodnej. Dobra jest niezbyt ostro przyprawiona kuchnia malezyjska; np. słodko-pikantne klopsy z mielonego mięsa jagnięciny (bobotie), duszona wołowina z warzywami (bredie), baranie szaszłyki z cebulką (sosaties). Powszechnym przysmakiem są paski suszonej wołowiny lub z mięsa antylopy, solone i mocno przyprawione (biltong). Dzięki sprzyjającemu klimatowi uprawia się wiele gatunków owoców: papaja, awokado, mango, ananasy, banany, ale i winogrona, jabłka oraz gruszki. Jako deser lub słodka przekąska popularne są rolady nadziewane suszoną miazgą owocową. Popija się herbatą rooibos (ziołowa herbata z Aspalathus linearis). Szaszłyki owocowe to deser z owoców nadzianych na patyk. Malajskie desery np. pudding z pelargonii, melk tert (tarta mleczna) i brandy pudding są bardzo pożywne. Je się też owoce smażone w cukrze np. plasterki pomarańczy, wiśnie, kawałki fig i melonów.

Zakupy

W ośrodkach turystycznych są sklepy lub stragany z pamiątkami. Wiele z tych produktów jest jednak bardzo niskiej jakości. Sprzedawcy oferują ogromne ilości drewnianych lub kamiennych figurek i rzeźb (twarze, zwierzęta). Bardziej wartościowe produkty rękodzieła można dostać w sklepach i galeriach. Atrakcyjną pamiątką są kamienie szlachetne (malachit, szmaragd); niektóre, mniej cenne, są szlifowane w kształcie jajek. Oryginalne są wyroby robione na szydełku: obrusy, narzuty na łóżko. W całym kraju można kupić koszyki różnej wielkości i kształtu. Na sprzedaż są również przedmioty z kości słoniowej; trzeba żądać od sprzedawcy specjalnego certyfikatu, że towar jest wykonany z odpadków kości; okazuje się go na granicy. Nie poleca się jednak kupowania tego rodzaju pamiątek, bo ich przywóz do Polski jest zakazany. Sklepy otwarte są w godzinach od 8.00 do 17.00, spożywcze do 19.00 (sieć Spaar). Ceny produktów importowanych zbliżone są do cen polskich lub wyższe.

Zdrowie

Przy przyjeździe z krajów, w których notowana jest żółta gorączka (febrawymagane jest szczepienie. Na niżej położonych terenach (np. Victoria Falls) istnieje duże zagrożenie malarią, szczególnie w miesiącach listopad-czerwiec. Zaleca się stosowanie ogólnych środków profilaktyki przeciwmalarycznej. Niezależnie od tego dobrze zaopatrzyć się przed wyjazdem w antymalaryczne kremy, aerozole, chusteczki itp. W głównych miastach i centrach turystycznych dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest łatwy. Cena wizyty prywatnej wynosi ok. 45-50 USD, a doba w prywatnym szpitalu kosztuje ok. 150-200 USD.

Zwyczaje

Mieszkańcy są pogodni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Cudzoziemcy powinni unikać okazywania zdenerwowania podnosząc głos albo wymachując rękami, bo reakcją tubylców jest tylko śmiech i drwiny. Preferują, gdy sprawy (np. ostre targowanie się) toczą się spokojnie i grzecznie. Przyjezdni o białej skórze mogą się spodziewać złego traktowania, jeśli już na lotnisku zaczynają się denerwować. Z drugiej strony – zamierzając załatwić jakąś sprawę, należy być stanowczym. Mieszkańcy krzyczą do siebie, zamiast mówić cichym głosem – szeptanie jest brane za złą monetę. Na prowincji należy unikać patrzenia ludziom w oczy – jest to uważane za niegrzeczne. Przedmioty (np. banknoty) podaje się obiema rękami. Nie używać nigdy do tego celu (ani do odbierania czegoś) wyłącznie lewej ręki. Wdzięczność i uprzejmość jest często wyrażana klaskaniem.

Źródło: Logostour.pl