BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweRUMUNIA
"Romania map" autorstwa Muffi - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele Polski i krajów członkowskich Unii Europejskiej mogą wjechać na terytorium Rumunii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dzieci - na podstawie indywidualnego paszportu lub wpisu do paszportu jednego z rodziców. Uwaga: Rumunia nie należy do strefy Schengen. Do Rumunii można wwieźć lub wywieźć kwoty o równowartości do 10 tys. EUR (kwotę 10 tys. EUR i wyższą należy deklarować przy wjeździe lub wyjeździe). Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych.

Kuchnia

Kuchnia rumuńska czerpie z wielu tradycji znakomicie oddając charakter tego rejonu – pogranicza Wschodu i Zachodu. Wyśmienite „orientalne” słodycze i desery, zawiesiste zupy (cibory), wszechobecne mamałygi, pasterskie specjały, ciekawie doprawione lokalnymi smakami. Rumuni zwykle rozpoczynają biesiady od aperitifu. Najczęściej jest to śliwowica lub owocowa brandy. Warto także skosztować rumuńskich win. Najsłynniejsze winnice to: Murfatlar, Jidvei, Tarnave i Cotnari. Najlepsze rumuńskie piwa to Ursus, Ciuca i Timisoreana.

Zakupy

Turyści tradycyjnie przywożą z Rumunii wszelkiego rodzaju wyroby rzemiosła ludowego – drewniane skrzynki, rzeźby, szachy, naczynia, a nawet berła i maczugi. Gdzieniegdzie można trafić na piękną ceramikę z Corund (Szeklerszczyzna), ale najlepiej kupić ją na miejscu. Transylwania i region Maramuresz słyną z wełnianych swetrów, skarpet, czapek, szalików i kilimów. Na straganach piętrzą się baranie czapy, skóry i słomiane kapelusze. Specjalnością Bukowiny są dywany, tradycyjne ubiory i piękne haftowane obrusy. W cerkiewnych sklepikach sprzedaje się ikony, łańcuszki z krzyżykami i medalionami oraz inne dewocjonalia. Dobrym prezentem dla rodziny i znajomych są rumuńskie wina – Cotnari czy Mulfatlar, a dla amatorów mocniejszych trunków – słynna śliwowica (ţuica) lub rozmaite palinki. Orientacyjne godziny otwarcia sklepów: sklepy spożywcze 8-18 (w soboty 8-14); inne sklepy – 10-19 (w soboty 10-14); niektóre sklepy, zwłaszcza super- i hipermarkety, są otwarte także w niedziele.

Zdrowie

Rumunia to kraj bezpieczny, jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny (dokładne mycie owoców i warzyw, gotowanie wody, sceptyczne podejście do lodów sprzedawanych na ulicy, jak najrzadsze korzystanie z publicznych toalet itp.). Ryzyko zakażenia którąś z groźnych chorób jest znikome. Wprawdzie nie ma wymogów dotyczących szczepień, ale planując dłuższy pobyt, warto się zaszczepić przeciwko żółtaczce pokarmowej. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem zdecydowanie nie należy pić nieprzegotowanej wody.

Zwyczaje

Rumunia to kraj różnorodny pod względem tradycji, obyczajów, folkloru, jednak wspólne dla wszystkich regionów jest legendarna już gościnność. Reklamuje się Rumunię jako kraj bogatego folkloru trwającego w niezmienionej formie od wieków i jako wyspę kultury łacińskiej otoczoną morzem słowiańszczyzny. Jest to nie do końca zgodne z prawdą, gdyż na obyczaje rumuńskiego ludu Wołoszczyzny i Mołdawii miały wpływ zarówno sąsiednie, jak i bardziej odległe kraje. Dużą rolę odegrali w tej dziedzinie Turcy okupujący przez kilka wieków ziemie rumuńskie. Dziś dość często można zobaczyć wieśniaków ubranych w tradycyjne kolorowe stroje, grających na ludowych instrumentach i tańczących podczas licznych festynów. Towarzyszą one nie tylko obchodom świąt kościelnych, ale również uroczystościom związanym z uprawą roli, hodowlą czy pasterstwem.

Źródło: Logostour.pl