BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweNIEMCY

Geografia kraju.

Ten duży, należący do Unii Europejskiej kraj, zajmuje obszar ograniczony na południu łańcuchem Alp, graniczący na wschodzie z Polską (i Czechami na południowym-wschodzie), sięgający na północy wybrzeży mórz Bałtyckiego i Północnego, a od zachodu sąsiaduje z Holandią, Francją, Belgią i Luksemburgiem. Państwem sąsiadującym z Niemcami na północy jest Dania. Stolicą Niemiec jest Berlin. Podział administracyjny Niemiec uwzględnia obszary określane, jako Bundeslandy.  Jest ich w sumie 16 .
Właściwie większość terenu Niemiec ma znaczenie w turystyce krajowej. Obszary w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich chętnie są wykorzystywane do uprawiania turystyki. Te bardziej atrakcyjne rejony Niemiec wykorzystywane są do turystyki urlopowej. Bardzo ważne są uzdrowiska. Turyści zagraniczni przyjeżdżają przede wszystkim ze względu na miejsca o bardzo wysokich walorach historycznych i kulturowych: leżące na historycznych trasach dolin Renu oraz Dunaju miasta są głównym celem wycieczek. Niemal połowa wszystkich wyjazdów obywateli polskich do Niemiec to pobyty wypoczynkowe, przy czym najliczniej są tu reprezentowane osoby w przedziale wiekowym 15-34 lata.
Niemcy to przede wszystkim kraj regionów. Wiele z nich jest znanych na całym świecie z różnych względów. Wyróżnia się wśród nich: Zagłębie Ruhry, dawniej słynące z kopalń, dziś z pomników przyrody. Górna Bawaria, kraina wiosek i folkloru, Mozela i Saara, region skansen pełen zabytków, Rheingau słynący z upraw winorośli i doskonałego wina, Palatynat, kraina o historycznym znaczeniu dla kraju, górzysty Schwarzwald z malowniczym Jeziorem Bodeńskim, pełne legend Góry Harz i Przedgórze Harzu, Allgau-Szwabia Bawarska słynąca z kościołów, sera i sztuki, Region Zugspitze z pięknym i czystym górskim krajobrazem oraz Rudawy słynące z górnictwa srebra oraz snycerki. Najbardziej popularnymi regionami docelowymi są Bawaria, a następnie Nadrenia Północna-Westfalia. Najczęściej odwiedzanym miastem jest Berlin, który plasuje się przed Monachium.

Klimat.

Klimat umiarkowany, łagodny, zimy łagodne z częstymi odwilżami, lata ciepłe, strefa klimatyczna z częstymi zmianami pogody i wiatrami wiejącymi przeważnie z zachodu. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu -0,5°C i 34 mm, w lipcu 17,4°C i 21 mm.
Najlepiej przyjechać do Niemiec między majem a wrześniem, wtedy jest ciepło i przyjemnie. W zimie natomiast można poszaleć na licznych stokach.

Ceny.

Obowiązująca walutą jest euro.
Ogólnie ceny są wyższe od tych obowiązujących w Polsce, dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych i gastronomii.

Dostęp do internetu.

Niemal wszędzie można złapać Wi-fi. Często dostęp jest darmowy (w barach i kawiarniach), często jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Transport i poruszanie się po kraju.

Autobus. Autobusy miejskie nie są drogim środkiem transportu. Praktycznie nie ma ogólnokrajowej sieci, jak u nas PKS. Połączenia są tylko lokalne a kursy rzadkie.
Samochód. Wypożyczalnie samochodów oferują atrakcyjne ceny (100 euro za weekend).
Drogi i autostrady w Niemczech są na najwyższym poziomie - dobra nawierzchnia, szerokie drogi, pobocza, skrzyżowania bezkolizyjne, ronda i sygnalizacja świetlna. Do tego dochodzi brak winiet, bezpieczne tunele, dobre zaplecze gastronomiczne i dużo parkingów.
Niemcy to chyba ostatni kraj Europy zachodniej, który nie wprowadził jeszcze maksymalnej prędkości na autostradach. Jednak jeśli spowoduje się wypadek przy prędkości powyżej 130 km/h, ubezpieczenie nie pokryje kosztów.
Pociągi.  Kolej to najpopularniejszy środek transportu masowego. Ceny są wysokie ,ale za to wysoki komfort jazdy. Pociągi dzielą się na regionalne (Regionalbahn - RB), Regional Express (RE), InterCity (IC) i InterCityExpress (ICE). Różnią się komfortem, prędkością i oczywiście ceną.
Taksówki. Ogólnodostępne, z zasady prowadzone przez obcokrajowców i dosyć drogie. Taryfy są ustalane przez związki zawodowe i najwyżej na długich, nietypowych trasach można próbować ustalić niższą cenę. Krótkie trasy do 5 km będą kosztować około 10 euro, ale w wielu miastach istnieją konkurencyjne firmy oferujące nawet o połowę niższą taryfę.
Rower. Jazda rowerem po Niemczech zachodnich jest bardzo przyjemna: przy większości tras z dużym natężeniem ruchu oraz wielu lokalnych drogach znajdują się ścieżki rowerowe (Fahrradweg). Są przeważnie w dobrym stanie, asfaltowe i szerokie na minimum dwa metry.
W miastach ścieżki ciągną się wzdłuż wszystkich głównych ulic, także w małych miejscowościach są oddzielone od reszty chodnika. Niektóre miasta są szczególnie przyjazne dla rowerzystów (głównie uniwersyteckie, jak Münster czy Freiburg), z osobnymi pasami jezdni i sygnalizacją świetlną.
W nowych landach na wschodzie (Mecklemburg-Vorpommern, Brandenburg, Sachsen-Anhalt, Sachsen, Thüringen) ścieżki są tylko na niewielu odcinkach, zwykle tych remontowanych w ostatniej dekadzie, a w miastach można natknąć się jeszcze na kanciaste chodniki, takie jak u nas w Polsce. Dróg jest mniej i są węższe, stare aleje nie mają pobocza, za to natężenie ruchu bardzo duże. W sumie jednak warunki do jazdy na rowerze są nawet we wschodnich Niemczech o niebo lepsze niż u nas w Polsce.
Metro. Większość dużych miast w zachodnich Niemczech posiada dobrze rozbudowaną sieć metra. Bilety jednak do tanich nie należą.

Etykieta i zwyczaje.

Zwyczaje na ogół podobne do Polskich. W Niemczech mężczyzna może wyciągnąć pierwszy rękę do kobiety, może pierwszy się jej przedstawić i zaproponować przejście na „ty”. Mężczyzna całuje w rękę tylko kobiety, które bardzo dobrze zna. Niemcy często nie przywiązują wagi do ubioru poza dwoma wypadkami. Bardzo przestrzegają etykiety ubioru wieczorem i w biznesie. Rozmawiając z Niemcem przez telefon nigdy nie mówimy „halo”. Jest to odbierane jako nieuprzejmość. Mówimy „Ja”. Dobrym zwyczajem niemieckich kelnerów jest zadawanie podczas wystawiania rachunku pytania, czy goście płacą razem czy osobno.

Mieszkańcy.

Niemiecka kultura, jak i mieszkańcy bardzo się między sobą różnią w różnych częściach kraju.
Można wstępnie podzielić kraj na wschodnie i zachodnie landy, a także ewangelicką, świecką i tolerancyjną północ, oraz katolickie, konserwatywne i nacjonalistyczne południe (Bawarczycy chętnie na północy nazywani są "Bazis").
Niemcy mają na ogół życzliwą powierzchowność, są bardzo pomocni. Do Polaków Niemcy nastawieni są na ogół również życzliwie, jednak wciąż dominują stereotypy złodzieja samochodów.
Bawaria jest landem dość konserwatywnie nastawionym. Od lat rządzi tutaj chrześcijańska demokracja, a religia ma się bardzo dobrze.
W Badenii-Wirtembergii sporą grupę mieszkańców stanowią obcokrajowcy, w tym dużą, ze względu na obecność baz wojskowych – Amerykanie.

Przydatne języki.

Niemiecki, angielski, francuski. Jeśli chodzi o niemiecki to osoby nawet dobrze nim władające mogą mieć spore problemy ze zrozumieniem lokalnych dialektów. W Badenii–Wirtembergii dominuje dialekt szwabski i frankijski (Fränkisch). W Bawarii dialekty, które należą do szczególnie trudnych do zrozumienia (Bairisch, Fränkisch, Allemanisch). Angielski to oczywiście standard.

Kuchnia.

Kuchnia ta jest uważana za ciężką i tłusta. Wyróżnia się różnorodnością dań z mięs i ryb. Dzęki temu jest bardzo pożywna. Na południu Niemiec dominują tłuste potrawy na północy zaś dania rybne. Niemcy chętnie jadają mięsa wieprzowe, cielęce, wołowe, baranie, drobiowe, dziczyznę oraz ryby (np. pstrąg, okoń czerwony). Do dań mięsnych podaje się sos brunatny, zaprawiany mąka. W znacznych ilościach wykorzystuje się tu takie warzywa jak ziemniaki, kapustę, ogórki, szparagi. Przyprawy są używane w małych ilościach dlatego potrawy są mało ostre i bez zdecydowanego smaku. Dużą popularnością cieszą się kanapki z masłem i dodatkami takimi jak wędliny, ryby, ser, jaja oraz dania z produktów mlecznych.
Kraj ten znany jest z wyśmienitego piwa. Do popularnych gatunków piwa należą Bock, Lage, Pilsner, Warsteiner. Do charakterystycznych potraw tego regionu należą golonka z kapustą lub grichem puree, zupa piwna z kluseczkami z ubitych białek , sałatka ziemniaczana, zupa z knedlami wołowymi, boczek z gruszkami i fasolą, wątróbka po berlińsku, eintopf- gęsta potrawa z duszonych warzyw i mięsa( potrawa jednogarnkowa), kluski kładzione, strudle a na deser tort szwarcwaldzki.

Religia.

Niemcy dzielą się na ewangelicką północ i katolickie południe. W dużych miastach istnieją też liczne społeczności muzułmańskie, które jednak wywołują wiele kontrowersji w niemieckim społeczeństwie.
Na północy udało się oddzielić religię od życia publicznego i polityki, jest w sumie niezauważalna i nie gra roli w życiu codziennym. Południe niemieckie (Baden-Württemberg, Bayern, Rheinland-Pfalz, część Sachsen) za to bardzo przypomina Polskę, gdzie kościół katolicki ma bezpośredni wpływ na życie, a rządy sprawuje konserwatywna, prawicowa, katolicka partia (CSU).

Co warto przywieźć na pamiątkę.

Do tradycyjnych pamiątek należą charakterystyczne bawarskie skórzane spodnie, skarpety i kapelusz. Do tego oczywiście litrowy kufel na piwo.

Woda.

Wodę można pić bez zastrzeżeń. Kranówa jest bardzo dokładnie kontrolowana, a nawet wiele źródeł miejskich ma pitną wodę. Jeśli nie ma plakietki ostrzegającej przed piciem (Achtung! Kein Trinkwasser.), to można wyjść z założenia, że woda jest dobra.

Szczepienia.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne