BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweGRECJA

Esencja kraju śródziemnomorskiego - biesiady, głośne rodziny, morze, słońce i biało-niebieska architektura. I miliony turystów.

Geografia kraju.

I górzyście, i wyspiarsko, i zielono, i morze. Wszystko, co trzeba. Grecja w przeważającej części (80%) jest krajem górzystym, a najwyższy jej szczyt stanowi góra Olimp (2917 m n.p.m.) - powszechnie znana jako siedziba starożytnych bóstw. W Grecji jest sporo miast, ale poza Atenami, Salonikami, Patrą i Koryntem reszta to totalna prowincja. No i mnóstwo wiosek.
Grecja ma mnóstwo wysp, do których dotrzeć można promami, z częścią są również połączenia lotnicze. Każda wyspa to prawie inne mini-państwo.Pogoda.

W Grecji nie ma jesieni! – czyż nie brzmi to wspaniale dla każdego mieszkańca naszego kraju, gdzie jesienna słota zdaje się panować przez większą część roku? Ów należący do strefy klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego kraj zdaje się być rajem dla turystów. Najpiękniejsza jest w Grecji wiosna, która trwa od marca do końca maja.
Po tym okresie rozpoczyna swe królowanie upalne lato. Temperatury w lipcu i sierpniu mogą być dosyć trudne do zniesienia, gdyż np. w Atenach wahają się od 38 do 40ºC. W sierpniu Grecy mają urlopy i wtedy jest wszędzie bardzo dużo ludzi. Upalne lato dobiega końca w październiku i raptownie przechodzi w deszczową zimę, która trwa cztery miesiące, by potem znów przerodzić się w pełną uroku wiosnę. Greckie deszcze są zwykle gwałtowne, ale krótkotrwałe, a groźno brzmiąca zima dosyć często przybiera postać pogodnych i słonecznych dni.
Najlepszą porą na zwiedzanie Grecji jest koniec marca – połowa czerwca, powodzeniem cieszy się także wrzesień i październik. O dziwo kwiecień, przeplatający "trochę zimy, trochę lata”, nie odbiega aż tak bardzo od swojej natury także w rejonie śródziemnomorskim, gdzie dni słoneczne mieszają się nie raz ze słotną i wietrzną pogodą. Najlepsza temperatura wody w morzach greckich występuje od maja do października, co powinni mieć na uwadze amatorzy morskich szaleństw.

Pieniądze.

Waluta – euro. Banki i bankomaty są na każdej ulicy. Banki są otwarte krótko, bo do 13:00.

Telefony.

Rozmowy w Grecji są dość drogie, ale jest mnóstwo miejsc (tzw. call centre), z których można dzwonić bardzo tanio. To coś w rodzaju kawiarenek, prowadzonych głównie przez Arabów. W Grecji jest też mnóstwo kart do budek telefonicznych, z których też dzwoni się bardzo tanio. Można je kupić w kioskach.

Wtyczki elektryczne i napięcie -takie jak w Polsce.

Wiza- niepotrzebna.

Transport i poruszanie się po kraju.

Po Grecji najlepiej poruszać się pociągami lub autobusami.  W samych miastach jest dobrze rozwinięta komunikacja publiczna, a w Atenach też metro i tramwaje. Na wyspy pływają promy. 
Przystanki autobusów w miastach są przy każdej ulicy. Zasadniczo jeżdżą regularnie. Te łączące miasta i miejscowości też, odjeżdżają z głównego dworca. Bilety kupuje się w kiosku lub na dworcu (jeżeli jedziecie do innego miasta). Grecja ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń nawet pomiędzy wioskami, warto więc korzystać z autobusów.
Taksówki są bardzo tanie, chyba że trafi się na oszusta, o co nietrudno. W Grecji natomiast ciężko złapać taksówkę, a jak już się uda, trzeba być przygotowanym, że taksówkarz będzie palił i dużo gadał. Może też zabierać po drodze inne osoby. Jeżeli kierowca żąda jakiejś dzikiej ilości pieniędzy za kurs, trzeba mu powiedzieć, że w takim razie jedziemy na policję. To skuteczny straszak. W taksówkach są taksometry, na ogół działające. Taksówki w Grecji raczej nie dowożą na adres, tylko w okolicach adresu.
Metro. Jest w Atenach, tanie i bardzo dobre, można nim dojechać właściwie wszędzie. I nie stoi się w korkach.

Etykieta i zwyczaje.

Nie należy się opalać na plaży topless lub nago, chyba że są to plaże naturystów, bo można za to posiedzieć w areszcie. Nie wolno też prowadzić samochodu w stroju kąpielowym. W Grecji nie ma publicznych toalet, ale można sobie wejść do każdej knajpki i po prostu skorzystać z wc.
Grecy są narodem bardzo gościnnym i towarzyskim (co jest zresztą cechą charakterystyczną wszystkich ludów śródziemnomorskich), dlatego jako główną formę spędzania wolnego czasu preferują spotkania w kawiarniach, naturalnie w gronie przyjaciół. Gorąca kawa i lampka dobrego wina sprzyjają wówczas pogodnym nastrojom, zachęcają do prowadzenia zagorzałych (niejednokrotnie bardzo ognistych) dyskusji, do snucia opowieści i śledzenia najnowszych wydarzeń. Współcześni Grecy to nowocześni Europejczycy, a dominującą w kraju religią jest prawosławie. Polacy, którzy odwiedzili Grecję zgodnie twierdzą, że jej mieszkańcy to ludzie pogodni, którzy nie tracą czasu na zbytnie przejmowanie się sprawami, na które i tak nie mają wpływu. Czasem ta beztroska przedkłada się na luźne traktowanie czasu i przeróżnych zobowiązań, ale to chyba charakterystyczne cechy wszystkich narodów śródziemnomorskich. Poza tym na osoby tak pogodne, ufne i spokojne, za jakie uchodzą Grecy, nie sposób się gniewać, nawet jeśli się gdzieś spóźnią czy z ociąganiem spełnią naszą prośbę.
Grecy to także wymarzeni partnerzy do konwersacji i dobrej zabawy. Uwielbiają mówić dużo i głośno, uwielbiają zawierać nowe znajomości, świetnie tańczą i kochają dobre jedzenie. W Grecji przyjęło się powiedzenie, iż „rozmowa jest jedyną rozrywką prowincji”, co w praktyce jednak odnosi się także w dużej mierze do miast - nic tak bowiem nie zbliża ludzi, jak wielogodzinne, szczere konwersacje. Są jeszcze miejsca na greckiej wsi, gdzie życie pozbawione jest stresu związanego z upływającym czasem i pogoni za pieniądzem. Obok zwiedzania wielkich i znanych metropolii warto zatem zajrzeć do takiej „oazy”, gdzie pośpiech jest pojęciem nieznanym, gdzie nie obowiązują bilety wstępu, a flesze aparatów fotograficznych nie zakłócają naturalnego oświetlenia.  I jeszcze jedna ważna uwaga dla wszystkich wybierających się w te strony – sjesta to rzecz święta! Grecy chętnie celebrują tę poobiednią drzemkę (mniej więcej między 15:00 a 18:00) i wówczas raczej nie możemy liczyć na to, że jakieś biuro, sklep czy muzeum będzie stało dla nas otworem. Turystom pozostaje jedynie dostosować się do tempa panującego w śródziemnomorskim świecie.

Przydatne języki.

Grecki, grecki i jeszcze raz grecki. Po angielsku mówi jedna osoba na sto.

Jedzenie.

Wielu smakoszy zastanawia się, co wpływa na wyjątkowość greckiej kuchni? Na pewno nie bez znaczenia jest tu nadmorskie położenie kraju, z którym wiąże się dostatek ryb i owoców morza oraz ciepły, śródziemnomorski klimat pozwalający, by owoce i warzywa dojrzewały w pełnym słońcu.

Mięso
W kuchni greckiej z mięs najczęściej jada się cielęcinę i jagnięcinę. Co ciekawe, nie do końca wiąże się to tylko z kulinarnymi upodobaniami Greków – prawda jest taka, że w tym kraju nie ma dobrych warunków do hodowli bydła i tylko niewielka ilość zwierząt dożywa sędziwego wieku. Grecy mają także kilka ciekawych pomysłów na przyrządzanie drobiu i wieprzowiny, dlatego też na tutejszych stołach goszczą także te, dobrze znane nam Polakom smaki, występujące jednak w oryginalnych aranżacjach.

Nabiał
W Grecji nabiał pozyskiwany jest zazwyczaj z koziego lub owczego mleka, stąd jego wyjątkowy smak.

Warzywa i owoce
Wielu z nas bez zastanowienia będzie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, kto jest prawdziwą królową greckiej kuchni? Oczywiście chodzi o oliwkę i pozyskiwaną z niej oliwę. Trudno o znalezienie na greckim stole potrawy, pozbawionej choćby kropli oliwy. W kuchni tego słonecznego, śródziemnomorskiego kraju triumf wiodą także różnego rodzaju warzywa. Do najbardziej popularnych należą: pomidory, cukinie, bakłażany, sałata, cebula i oczywiście aromatyczny czosnek. Z owoców największą popularnością cieszą się zaś soczyste cytrusy i melony, a także jabłka i gruszki. Z naturalnych dobrodziejstw występujących w greckiej kuchni wymienić należy także orzechy i migdały oraz charakteryzujące się oryginalnym smakiem figi i pigwy.

Śniadania, obiady i kolacje
W Grecji, podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, gdzie życie toczy się zupełnie innym tempem, posiłki jada się zazwyczaj o dość późnej porze. Greckie śniadania i obiady są zwykle lekkie, zaś punktem kulminacyjnym wszelkich kulinarnych wariacji jest obfita kolacja. Co jeszcze zaskoczyć nas może greckiej kuchni? Na pewno temperatura podawanych dań. Potrawy spożywa się tu bowiem w stanie letnim lub zupełnie zimnym, a nie – jak przywykliśmy w naszym rodzimym kraju – gorące i parujące.

Do najpopularniejszych potraw kuchni greckiej należą:
musaka – aromatyczna zapiekanka mięsno-warzywna, najczęściej będąca wyśmienitym połączeniem jagnięciny i bakłażana. Grecy uważają, że danie to smakuje najlepiej, gdy przygotowane jest na dwa dni przed podaniem, a potem tylko lekko odgrzane. A my nie śmiemy się z nimi nie zgodzić! dolmadakia – danie to przypomina dobrze nam znane gołąbki z tą różnicą, że zamiast liści kapusty, mamy tu liście winorośli. Potrawę sporządza się z młodych, a tym samym jeszcze bardzo delikatnych liści winnego krzewu, w które zawija się kawałki ryby lub porcje pikantnego ryżu.
tzatziki – ten wywodzący się z kuchni greckiej sos, od kilku lat  jest prawdziwym królem naszych polskich grillów. Jest to gęsta pasta sporządzana z tartego ogórka i jogurtu. Jest to bardzo pyszna i popularna przystawka, która szczególnie harmonijnie komponuje się z Souvlákia.
souvlákia – pod tą tajemniczą nazwą kryją się wyśmienite szaszłyki z marynowanej jagnięciny, oczywiście podanej w towarzystwie warzyw, głównie: papryki, cukinii i małych cebulek. „Souvlákia” to grecka nazwa małej szpady, co bez wątpienia nawiązuje do charakterystycznego wyglądu potrawy.
tiropitakia – to małe rogaliki ze słynnym greckim serem feta, podawane na ciepło. Feta to biały ser z owczego mleka o bardzo słonym smaku. Tiropitakia mają zwykle postać chrupkich trójkącików wypełnionych ciepłą masa serową i np. Szpinakiem.
stifado – to pyszny grecki gulasz z wieprzowiny, wołowiny, drobiu lub bardziej wyrafinowanie – z królika. Do potrawy dodaje się obowiązkowo małe cebulki i trochę czerwonego wina, a także przyprawy takie jak: goździki, cynamon i kminek, które nadają jej wyjątkowy aromat.
phasollada – to narodowe danie greckie w oryginalnej formie wywodzące się z terenów wiejskich. Jest to bardzo gęsta zupa fasolowa z dodatkiem marchwi i pomidorów.
saláta horiátiki - Tradycyjna sałatka grecka co w tłumaczeniu znaczy: sałatka wiejska/chłopska.Trudno mówić o jedynej i prawdziwej sałatce greckiej, gdyż poszczególne jej składniki różnią się w zależności od regionu Grecji. Jedno jest pewne, w odróżnieniu od naszej polskiej wersji tego przysmaku, w oryginalnej sałatce greckiej nie uświadczymy sałaty czy kapusty. W Grecji możemy także spotkać się sałatką, gdzie feta nie jest wymieszana z resztą składników, a po prostu duży jej plaster umieszczony jest na samej górze dania i zalany oliwą albo w ogóle znajduje się na osobnym talerzu.

Ciasta i desery
Rolę deseru podczas greckich posiłków pełnią zwykle misy po brzegi wypełnione świeżymi lub suszonymi owocami. Owoce stanowią także podstawę wszelkiego rodzaju słodkich wypieków i innych radujących podniebienie rarytasów. Pozostałymi składnikami greckich słodkości są: miód, orzechy, pistacje, migdały i ziarno sezamowe. W Grecji dużą popularnością cieszą się ciastka z bakaliami, pączki oraz przeróżne konfitury m.in. z płatków kwiatów lub skórek arbuza. Słodycze można zwykle nabyć w piekarniach zwanych zaharoplastion, gdzie serwowane są jako dodatek do mocnej kawy. Ów popularny w całej Grecji napój może przybierać różne postacie, ale zawsze jest to kawa parzona i bardzo drobno mielona, a cukier podaje się jednocześnie z wodą.

Rodzaje kawy:
métrio – kawa średnio słodka
skéto – kawa gorzka
varies gryko – kawa bardzo słodka
Nie powinna nas także zdziwić podana do kawy szklanka wody z lodem. Jest to bardzo zdrowy zwyczaj pozwalający uzupełnić niedobór wody w organizmie i poprawić samopoczucie.

Religia.

Prawosławie. Bardzo ważne w życiu Greków. Co warto przywieźć na pamiątkę. Kamienie z plaży, zwłaszcza na Mykonos i biżuterię. Dziwnie powyginane gałęzie i czarny piasek z plaży na Santorini. A do kupienia pyszne wina i feta. 

Szczepienia.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne


Plaże Grecji

Jedną z największych atrakcji Grecji jest licząca niemalże 14000 kilometrów linia brzegowa, a konkretnie liczne, malownicze plaże zdobiące wybrzeża. Jeśli więc szukasz idealnej plaży na wakacje Grecja z jej cudownymi wybrzeżami i słonecznymi wyspami, czeka właśnie na ciebie.

Najpiękniejsze plaże Cyklad (południowo-zachodniej części Morza Egejskiego):

Amorgos – plaże tej wysepki urzekają przepastnym błękitem i czystością wód. Są zwykle niewielkie, puste i sprawiają wrażenie nietkniętych stopą ludzką. Co ciekawsze, właśnie nad tym wybrzeżem powstały zdjęcia do wspaniałego filmu Luca Bessona – Wielki Błękit. Nurkowanie w turkusowej wodzie jest niezapomnianym wrażeniem, a turysta, który trafi właśnie w to miejsce może uważać się za wielkiego szczęściarza.

Andros – wyspa ta posiada aż 300 plaż, spośród których każdy turysta, niezależnie od wieku, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich są nowocześnie zorganizowane, inne zupełnie odizolowane i niejednokrotnie dotrzeć można do nich tylko na piechotę lub za pomocą łodzi. Nie ma co ukrywać, iż nieobecność samochodów jest w dzisiejszych czasach niekwestionowaną atrakcją.

Paros – plaże Paros dzielą się na trzy kategorie:

-popularne, dla amatorów kąpieli słonecznych (Krios)

-zorientowane na uprawianie sportów wodnych (Golden, Pounta)

-oddalone, zaciszne zatoczki dla samotników (Agia Irini)


Najpiękniejsze plaże Krety:


Chania – miasto to pełne jest plaż i zatoczek o aksamitnym lub żwirowatym piasku. Morskie fale otaczające Kretę są krystalicznie czyste, co w połączeniu ze złotymi przebłyskami słońca przywodzi myśli o raju.

Heraklion – plaże północnego wybrzeża Heraklionu są doskonałym miejscem dla miłośników luksusu, gdyż można tu znaleźć moc różnego rodzaju nadbrzeżnych ośrodków wypoczynkowych. Nie brak w nich atrakcji i pysznego jedzenia.

Lassithi – na należącej do tego regionu plaży Vai odnajdziemy zapierający dech w piersiach las palmowy liczący około 5000 drzew. Upojeni widokiem nie zapomnijmy o lazurowej wodzie i złotym piasku, które współtworzą tło tego bajecznego krajobrazu.

Równie urzekające są plaże: Makrigialos, Istros, Pahia Ammos, Elafonissi i na wysepce Hrissi (Chrissi).

Najpiękniejsze plaże archipelagu Dodekanez:


Kos – plaże wyspy Kos należą do najpiękniejszych w archipelagu. W przeważającej większości są one piaszczyste i okolone krystalicznie niebieską wodą. Poza urzekającym krajobrazem, atrakcją plaż są liczne ośrodki wypoczynkowe oferujące wachlarz usług.
Patmos – wyspa posiada cztery główne zatoki i kilka pomniejszych. Jej wybrzeże z lotu ptaka przypomina delikatną koronkę. Plaże pokryte są piaskiem lub kolorowymi kamykami. Największą popularnością cieszy się plaża Kambos, która poza błękitem wód ma do zaoferowania szereg atrakcji związanych z uprawianiem sportów wodnych.
Poza tym warto odwiedzić kamienistą plażę Vagia, bliźniacze plaże – Didymes, a także Lambi – słynącą z pokrywających ją kamyków niezwykłej urody.
Rodos – posiada wiele imponujących plaż i mniejszych, piaszczystych zatoczek. Wyspa ma nam do zaoferowania szereg udogodnień i atrakcji, takich jak: tawerny, bary oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w sportach wodnych. Lazurowe wody Rodos doskonale nadają się do pływania i nurkowania.

Plaże Grecji kontynentalnej:

Ateny – najpiękniejsze plaże Aten to:

Glyfada – doskonałe miejsce na pobyt rodzin z dziećmi,
Varkiza – znajdziemy tu korty tenisowe, boiska siatkarskie, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci,
Cape Sounion – piaszczysta plaża z wieloma położonymi w pobliżu kawiarniami i tawernami,
Schinias – długa, okolona sosnami plaża, która dzięki położeniu w bardzo wietrznym rejonie stanowi doskonałe miejsce dla amatorów windsurfingu,
Loutsa – pełna barów, kafejek i rybnych tawern otwartych do późnego wieczora, jest doskonałym miejscem dla miłośników nocnych spacerów; malownicza Porto Rafti jest niestety bardzo często zatłoczona,
Lagonisi – jest z kolei bardzo spokojnym, cichym miejscem ulokowanym pośród drzew.

Niestety wiele spośród ateńskich plaż jest własnością prywatną, co wiąże się w koniecznością wniesienia opłat za wejście i możliwość cieszenia się ich urokiem.
Chalkidiki – plaże półwyspu Chalcydyckiego cieszą się ogólnoświatową sławą i uchodzą za najlepsze w całej Grecji. Przestawiają krajobraz iście tropikalny z krystalicznie czystą, turkusową wodą i piaszczystą powierzchnią. Osobliwością Chalkidiki jest przepięknie skomponowany przez naturę krajobraz plaż, gdzie piaski i błękit wód współwystępują z bujną roślinnością wydm i gęstym lasem.

Do najpiękniejszych plaż należą: Agios Georgios, Agios Ioannis, Agios Ioannis Kastri, Agia Varvara, Agios Mamas, Agios Nikolaos Fourka, Akti Aretes, Armenistis i wiele innych. Warto wspomnieć, iż najpiękniejsze plaże znajdują się na jednym z mniejszych półwyspów przynależnych do Chalkidiki – Athos, jednakże odkąd obszar ten znajduje się pod władzą klasztorną, są one niedostępne dla turystów. Pozostaje nam zatem Kasandra i Sithonia, które na szczęście są równie urokliwe.
Epidauros – plaże, które mieszczą się w najbliższej odległości od Epidairos, są najpiękniejsze w całej Argolidzie. Piaszczyste wstęgi plaż otaczają z jednej strony – lazury wód, z drugiej – soczysta zieleń okolicznej flory. W odległości 11 km od antycznego Epidauros znajduje się pokryta piaskiem i żwirkiem plaża – Palia Epidauros, do której bez problemu dotrzeć można samochodem i zaparkować w pobliżu.

Inne:

Do najpiękniejszych plaż Wysp Jońskich zaliczają się wybrzeża: Korfu, Itaki, Kefalonii, Leukady i Zakyntosu. Na wyróżnienie zasługują także plaże zlokalizowane we wschodniej części Morza Egejskiego, należące do wysp: Chios, Ikarii, Lemnos, Samos i słynnej Lesbos, gdzie powstały najpiękniejsze utwory Safony.