BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweFRANCJA
"France cities" autorstwa David Monniaux - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele RP mogą się swobodnie przemieszczać w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży potrzebnym do wjazdu i pobytu jest dowód osobisty lub pasz-port. Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego, czyli np. max. 200 szt. papierosów albo 50 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l mocne go alkoholu (np. wódki lub spirytusu), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 I wina musującego), 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Polscy turyści, podobnie jak obywatele innych krajów UE, nie mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

Kuchnia

Uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie. Wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza Europy Zachodniej. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita. Oprócz dużych różnic między poszczególnymi regionami, można wyróżnić także tzw. haute cuisine (wysoką kuchnię) - drogie, tradycyjne dania, przygotowywane przez znanych często kucharzy oraz nouvelle cuisine (nową kuchnię), która narodziła się w opozycji wobec tej pierwszej. Nouvelle cuisine opiera się na lekkich, zdrowych i krótko przyrządzanych daniach. Najważniejszą zasadą, która obowiązuje we Francji jest wysoka jakość produktów i ich świeżość. Przez 365 dni w roku można kupić w piekarni świeżą bagietkę, która obok kawy i soku jest podstawą francuskiego śniadania czyli petit dejeuner. Około godz. 1300 spożywany jest obiad (dejeuner) – lekki posiłek zazwyczaj dwudaniowy. Najważniejszym posiłkiem dnia jest kolacja (dinner), który jest celebrowany przez około 1,5 do 2 godzin i składa się z przystawki (surówki, sałatki, jajko, pasztet ), dania ciepłego (mięso lub ryba i gotowane warzywa) oraz deseru (swieże owoce, ciastko, lody lub … ser pleśniowy). Zarówno obiadowi jaki i kolacji obowiązkowo towarzyszy wspaniałe francuskie wino, wyłącznie wytrawne.

Zakupy

Najbardziej znane sieci domów towarowych to C&A, Bon Marché, Galeries Lafayette, Samaritaine, Printemps, BHV. Sklepy Virgin Megastore i FNAC to sieci specjalizujące się w produktach kultury książki, płyty, sprzęt hi-fi, informatyka, sprzęt fotograficzny. Istnieją inne sieci specjalistyczne Séphora - kosmetyki & perfumeria. W dużych miastach sklepy są na ogół czynne od poniedziałku do soboty w godzinach od 10-19. Na prowincji sklepy są zamknięte w poniedziałki oraz codziennie w czasie przerwy obiadowej (od 12-14 lub od 13-15). Niektóre domy towarowe są otwarte raz w tygodniu do 21. Hipermarkety pracują do 21 lub 22. Wiele sklepów z artykułami spożywczymi pracuje już od 8 rano, oraz w niedzielne przedpołudnia. W dni wolne od pracy, szczególnie na prowincji sklepy są nieczynne. Zawsze pracują, chocby do południa - piekarnie. Z Francji, oprócz typowo turystycznych pamiątek, najczęsciej przywozimy wspaniałe sery dojrzewające, wino (Bordeaux, Medoc, Cotes du Rhone, Beaujolais), nugaty, produkty z lawendy oraz markowe perfumy, które są nieco tańsze niż w Polsce.

Zdrowie

Nie są wymagane szczepienia. Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Turyści korzystający z wyjazdów zorganizowanych przez biura turystyczne są obowiązkowo ubezpieczeni w zakresie kosztów leczenia. Pozwala ono na skorzystanie z usług służby zdrowia. Przy jednorazowej wizycie lekarskiej turysta zazwyczaj pokrywa z swoich środków pieniężnych jej koszt, jak również wykupuje zlecone receptą lekarstwa. Po powrocie do kraju, na podstawie rachunków, poniesione koszty są refundowane przez towarzystwa ubezpieczniowe. W przypadku cięższych zachorowań odpowiedzialność finansowa i prawna spoczywa od razu na ubezpieczycielu. Warunkiem jest natychmiastowe powiadomienie tzw. centrali alarmowej o zachorowaniu. We Francji obowiązują wysokie koszty leczenia (koszt wizyty u lekarza specjalisty waha się od 30 do 70 EUR, a jedna doba leczenia w szpitalu kosztuje średnio od 600 do 1500 EUR). Najlepiej korzystać z usług państwowych klinik, gdzie ceny są najkorzystniejsze.

Zwyczaje

Zawsze z gracją, zawsze elegancko, zawsze dostojnie, tak sami siebie postrzegają Francuzi. W każdej sytuacji starają się być kulturalni i dobrze wychowani, aczkolwiek nie zawsze się to udaje. Wszelkie nowości ze świata mody już po chwili przenoszone są na ulice Paryża i innych dużych miast. Ambicją Paryżan nie jest podążać za modą, ale ją tworzyć. Tak naprawdę niewiele się zmieniło od czasów Napoleona, mieszkańcy kraju nad Sekwaną wciąż wierzą w potęgę swojego języka i fakt, że tak jak i w ubiegłych stuleciach każdy wykształcony człowiek musiał znać francuski. Stąd próby posługiwania się innym, niż francuski, językiem często kończą się fiaskiem. Szczególnie niechętnie traktowany jest język niemiecki. Mimo poczucia wyższości kulturowej i językowej Francuzi powoli przełamują swoją niechęć do nauki języka angielskiego. Najważniejszym świętem narodowym Francji jest dzień 14 lipca, rocznica zburzenia Bastylii. Ze świąt religijnych obchodzi się tradycyjne święta katolickie, z których najważniejsza jest Wielkanoc (Pâques). W ciągu roku odbywa się również wiele regionalnych uroczystości, festiwali i jarmarków, w tym szczególnie ważne brocante czyli lokalne targi staroci. Główną religią jest katolicyzm. Religia nie ma jednak statusu religii państwowej, gdyż w 1905 r. ustanowiony został rozdział Kościoła od państwa. Problemem współczesnej Francji jest narastający rasizm i nietolerancja względem coraz większej i agresywnej rzeszy imigrantów z krajów arabskich i afrykańskich, zwłaszcza z dawnych kolonii. Ogromna jest również niechęć do wpływów amerykańskiej kultury i stylu życia. Turyści powinni pamiętać, że we Francji od 2008 roku obowiązuje zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych (hotele, restauracje, biura, urzędy).

Źródło: Logostour.pl