BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweCZARNOGÓRA

"Montenegro CIA map PL" autorstwa Central Intelligence Agency - CIA World Factbook - after modifications transferred from Polish Wikipedia.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

To kraj wielonarodowy i wielokulturowy o bogatej i zróżnicowanej przyrodzie, kulturze i historii. Jest to kraina słońca, lazurowego morza, starych gajów oliwnych oraz wysokich skalistych gór. 

Czarnogóra to kraj niezwykły. To, co przyciąga rzesze turystów to cudowne wybrzeże Adriatyku, niezwykła symbioza skalnych, w słońcu czarnych szczytów oraz morskiego turkusu. Architektura miast to niezwykła mieszanka stylów, która ma swoją kolebkę w historii kraju. Takie miasta jak Budva czy Kotor są spadkiem po Wenecjanach, natomiast położone na południu Ulcinj to brama do świata islamu. To kraj kontrastów, często przeciwstawnych sobie kultur: rzymskiej, bizantyjskiej, serbskiej, weneckiej, tureckiej, jugosłowiańskiej, albańskiej i czarnogórskiej. To romańskie katedry i kościoły, bizantyjskie cerkwie, skalne monastery, meczety, twierdze i zapomniane miasta. To bogactwo przyrody: wspaniałe kaniony, klify, fiordy, jeziora, góry, gaje oliwne, winnice, rwące rzeki, różnorodne plaże.

Czarnogóra to miejsce dla wtajemniczonych. Morze i plaże są tu krystalicznie czyste, a góry kryją co drugi do wielkości kanion na świecie. Mało kto wie, że istnieją jeszcze miasteczka na wybrzeżu, gdzie nie natkniemy się na żadnego turystę.

Geografia kraju.

Czarnogóra leży w południowej Europie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, sąsiaduje z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Większa część terenu tego państwa jest górzysta (1000-2000 metrów), niemniej jednak wybrzeże jest równie urokliwe. Jest tu wiele plaż żwirowych, kamienistych, skalistych oraz piaszczysta Wielka Plaża (14km).

Klimat.

Czarnogóra leży w rejonie trzech stref klimatycznych, na północy i wschodzie jest strefa kontynentalna, nad Adriatykiem – śródziemnomorska a na terenach obejmujących góry – strefa górska.
W strefie śródziemnomorskiej średnie temperatury w miesiącach letnich dochodzą do 30 stopni, natomiast zimą osiągają 9 stopni. W strefie klimatu kontynentalnego temperatury są niższe latem dochodzą do 27 stopni, zimą 5 stopni. W rejonach górskich lato jest zdecydowanie łagodniejsze a temperatury nie przekraczają 23 stopni.
Najlepsza pora na wyjazd do Czarnogóry to miesiące wiosenne, w okresie od maja do czerwca na wybrzeżu panują idealne temperatury zarówno powietrza jak i wody, natomiast latem robi się bardzo gorąco i jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury zdecydowanie nie powinniśmy planować urlopu w lipcu czy sierpniu.

Pieniądze. 

Walutą Czarnogóry jest euro. Dostępność bankomatów zależy od miejsca, w którym planujemy się zatrzymać. Ogólnie rzecz ujmując nad morzem sieć bankomatów jest szeroko dostępna, zaś w górskich miasteczkach używanie kart bywa kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.

Dostęp do internetu. 

W górskich miejscowościach dostęp do Internetu jest utrudniony. Tam tylko w hotelach lub pensjonatach wyższej klasy będziemy mieć dostęp do sieci.
W nadmorskich miejscowościach kafejki internetowe są co parę kroków . Zazwyczaj można do nich wejść wprost z promenady. Internet kosztuje od 1 do 3 euro za godzinę (można zamówić 30 minut).

Telefony. 

Polskie telefony mają zasięg wszędzie. Niestety roaming jest drogi, jako iż Czarnogóra nie należy jeszcze do Unii Europejskiej.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki elektryczne oraz napięcie są takie same jak w Polsce.

Wiza. Polacy nie potrzebują wiz, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni. Wizę można kupić w ambasadzie w Polsce.

Transport i poruszanie się po kraju.

Autobus. Nad morzem najlepiej jest podróżować minibusami i busami Olimpia Express lub autokarami Monteline Travel (www.montelinetravel.com), które jeżdżą również w górskie tereny. W Czarnogórze tylko w stolicy-Podgoricy zorganizowano państwowy transport miejski. W pozostałych miastach transportem zajmują się prywatne firmy.
Minibusy/shared taxi. Między wszystkimi turystycznie atrakcyjnymi miejscowościami jeżdżą klimatyzowane minibusy Olimpia Express. Taksówki są zdecydowanie droższe.
Samochód. Wynajęcie samochodu jest bardzo dobrym pomysłem. Musimy jednak liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny paliwa są takie jak w Polsce.
Promy. W Czarnogórze jest wiele miejsc, gdzie w ramach uatrakcyjnienia trasy lub po prostu jej skrócenia możemy skorzystać z lokalnego  promu. Promy kursują non-stop.
Pociągi. W Czarnogórze istnieje linia kolejowa o długości 249 km i jest w pełni zelektryfikowana.
Taksówki. Taksówki korporacyjne mają taksometry. Te prywatne zaś nie. Jeśli więc korzystamy z prywatnej taksówki należy zapytać o cenę jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Cena za 1 kilometr - 1euro

Mieszkańcy.

Czarnogórcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, zarówno Ci w nadmorskich miejscowościach jak i ci w górskich.
Populacja Czarnogóry składa się z 43% Czarnogórcy, 32% Serbowie lub potomkowie serbskich klanów, 8% Bośniacy, 5% Muzułmanie, 3% Albańczycy oraz inne ludy bałkańskie.
Na plaży należy unikać opalania się topless, chyba że na plażach nudystycznych.
Wchodząc do cerkwi należy mieć spodnie/spódnice zakrywające kolana oraz bluzki/koszulki zakrywające ramiona.

Przydatne języki.

Językiem państwowym jest język czarno górski. Dotychczas był to język serbo-chorwacki. Prawda jest taka iż w każdej z tych wersji można się swobodnie porozumiewać. Pozostałe języki przydatne w Czarnogórze to angielski, włoski, niemiecki i od niedawna rosyjski.

Jedzenie.

Kuchnia czarnogórska ma dwa nurty. Pomorze preferuje kuchnię śródziemnomorską (owoce morza, ryby, dużo warzyw, makarony). Górale zaś mają kuchnię zbliżoną do serbskiej tj, mięso przede wszystkim: pieczona jagnięcina, grilowana wieprzowina, ćevape (pikantne klopsiki z grilla), wołowina w zawiesistych sosach itp.

Potrawy charakterystyczne dla czarnogórskiej kuchni:
pljeskavica – stek z grila
ražnjići – szaszłyk
ćevapčici – pikantne mielone kotleciki podawane z ajvarem (pastą z papryki)
popeci na podgorički način – rolada mięsna wypełniona szynką i serem
džigerica –  wyśmienita i soczysta wątróbka grillowana, serwowana z chlebem lub innym dodatkiem
čorba – gęsta zupa warzywna z kawałkami mięsa
šopska –  sałatka pomidorową z serem feta i dodatkiem octu oraz czosnku
W restauracjach podaje się baraninę i jagnięciną pieczoną na rożnie lub w popiele pod specjalnym metalowym przykryciem, tzw. saciu, zupę rybną, wędzonego lub pieczonego karpia z jeziora Szkoderskiego albo ryby morskie. Ryby przygotowuje się na kilka sposobów: z rusztu, leszo i brodet. Przy pieczeniu rybę podlewa się esencją z ziół aromatycznych, najczęściej z rozmarynu. Podaje się z sosem czosnkowym z pietruszką i olejem z oliwek, z jarzynami i sałatą.

Najpopularniejsze alkohole: rakija – słynna, bardzo mocna wódka otrzymywana przez destylację przefermentowanych owoców (winogrona, śliwki, brzoskwinie, morele, jabłka, figi, pigwy, czasem mieszana z innymi składnikami: zioła, miód, wiśnie i orzechy
loza – wódka z winogron
Nikšićko pivo (Nikszićko piwo) wyprodukowane z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego i aromatycznego chmielu, zawiera 11,8 % ekstraktu i 5% alkoholu
vranac – czerwone wino wytrawne w kolorze rubinu, o przyjemnym smaku owocowym, zawiera 12% alkoholu
krstač – białe wino wytrawne

Woda. Woda w Czarnogórze nadaje się do picia prosto z kranu. Oczywiście najsmaczniejsza jest w terenach górskich.

Co warto przywieźć na pamiątkę.

Złoto oraz koral naturalny są tu tańsze niż w Polsce. Warto również kupić lokalne alkohole: rakiję, travaricę lub kruskovac (kruszkowac). Z win Krstac (białe) lub Vranac (czerwone).
Z ludowych wyrobów warte wzmianki są tu hafty i robótki szydełkowe, rzeźbione figurki w drewnie, ceramika. Piękne i często w przystępnej cenie są tu również akwarele i obrazy olejne. Warto zakupić również oliwę z oliwek, najlepiej kupioną  „u chłopa” oraz domowej roboty sery kozie lub owcze tzw stare (w oleju lub podsuszane).

Choroby.  Najczęstszą chorobą turystów w Czarnogórze jest udar słoneczny. Należy pić dwa litry wody dziennie, nosić nakrycie głowy, okulary słoneczne i unikać wychodzenia na dwór w godzinach południowych.

Szczepienia.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne