BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweCYPR

Cypr jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie znajdującej się w południowo-zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego, której powierzchnia wynosi 9,3 tys. km²[3], a linia brzegowa ma długość 648 km. Cypr graniczy z suwerennymi brytyjskimi bazami Akrotiri i Dhekelia oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego, będącej de iure częścią Cypru. Większymi miastami kraju są: Nikozja, Limassol, Larnaka. Najwyższym wzniesieniem jest Olimp (1951 m n.p.m.).
Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

"Cy-map" autorstwa vector version Bastianow - Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą programu Inkscape.praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.

Transport.

Transport na wyspie jest dobrze rozwinięty, większość dróg ma asfaltową nawierzchnię. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, tak samo zresztą jak w Republice Cypru Północnego.
Duże porty morskie znajdują się w Larnace, Limassolu i Famaguście. Cypr ma dobre połączenia z większymi miastami Europy, międzynarodowe lotnisko znajduje się w Larnace oraz w Pafos. Na wyspie nie ma linii kolejowych. Z Turcji z portów Alanya i Tasucu pływają promy do portu Girne (Kirenia) na północnym wybrzeżu Cypru.

Wizy.

Obywatele Unii Europejskiej (w tym Polski i Litwy): Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni (w okresie każdych 6 miesięcy licząc od daty pierwszego wjazdu) jest paszport (powinien być ważny przynajmniej do dnia wyjazdu z Cypru) lub dowód osobisty (o ile jest to dokument ze zdjęciem i zawiera informację o posiadanym obywatelstwie).
Dzieci i niemowlęta: muszą posiadać własny dokument podróży – paszport lub dowód osobisty.