BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweBułgaria

Podróże do Bułgarii stają się coraz popularniejsze. W okresie PRL-u stanowiły synonim luksusu, dziś wczasy tu spędzone to szansa na poznanie ciekawej kultury i doskonały wypoczynek. Nie należy zapominać również, że kraj ten ma jedne z piękniejszych w Europie, wspaniałe czarnomorskie plaże, gościnnych mieszkańców oraz gwarantuje piękną pogodę. Słowem posiada wszystko, co składa się na doskonałe wakacje. Zapewnia hotele o wysokim standardzie, w bardzo konkurencyjnych cenach.

Ostatnimi czasy Bułgaria wraca na listę chętnie wybieranych przez Polaków miejsc na spędzenie wakacji. Po zaszłych w naszym kraju na przełomie lat 80tych i 90tych zmianach, polscy turyści zaczęli tłumnie wypoczywać w krajach śródziemnomorskich. Nie ma co się dziwić – perspektywa wyjazdu do krajów takich, jak Grecja, Hiszpania, Tunezja, Cypr, czy Włochy, po wielu latach, w czasie których lokalizacje te nie były dla Polaków osiągalne – budziła najprawdziwszą euforię. Bułgaria, stanowiąca w tamtym czasie kurort nr 1 została zepchnięta w turystyczny cień.

Tendencja ta na szczęście, już parę lat temu zaczęła się odwracać. Polacy stają się coraz bardziej wytrawnymi i doświadczonymi podróżnikami oraz turystami, biorącymi pod uwagę nie tylko prestiż i popularność miejsca, do którego się wybierają, ale także dwa inne – niezwykle istotne czynniki, jakimi bez wątpienia są cena i jakość oferowanego przez daną lokalizację wypoczynku. Jeżeli poszukujesz miejsca, do którego można się tanio i szybko dostać, w którym za niewygórowaną cenę wykupisz noclegi w oferującym przyzwoity standard hotelu, a także zależy Ci na piaszczystych plażach i pięknej, słonecznej pogodzie – Bułgaria to idealna lokalizacja na urlop dla Ciebie.

Turyści lubiący łączyć wypoczynek z edukacją, bez wątpienia znajdą tu wiele okazji do poznania niezwykle ciekawej i długiej historii tego kraju. Jedną z nich są z pewnością odwiedziny w starożytnej Mesambrii (Nesbyr), która założona została już w 510 r. p.n.e. i w której mieści się między innymi wiele cerkwi, w tym m.in. cerkiew św. Jana Chrzciciela z X w., czy Nowa Metropolia św. Stefana z XI w. Oprócz zabytków można tu także podziwiać choćby fascynująco piękne zachody słońca podczas sielankowych przechadzek wzdłuż starożytnych, rozciągających się wzdłuż całego Nesbyrskiego półwyspu murów obronnych. Oczywiście nie brak tu licznych, większych lub mniejszych restauracji, oferujących przepyszną bułgarską, a także śródziemnomorską kuchnię.
Również młodzież znajdzie tu coś dla siebie i skutecznie rozerwie się, bawiąc się do białego rana w setkach klubów, pubów i dyskotek, oferujących znacznie niższe od polskich ceny.
Współcześnie kraj nie jest już tym samym miejscem, którym był ponad dwadzieścia lat temu, kiedy to Polacy wybierali się do niego z racji swoich ograniczonych możliwości, na zakładowe wczasy autokarem. Dziś, to nowoczesny kraj, o bardzo przyjaznym klimacie, mający naprawdę sporo do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Kiten jest obecnie nowoczesnym kurortem leżącym nad Morzem Czarnym. Wszędzie dookoła znajdują się nowe hotele, drogi i pasaże handlowe, a usługi turystyczne realizowane są na bardzo przyzwoitym poziomie.Położenie.

Kraj leży na Bałkanach w południowo-wschodniej części Europy. Od Zachodu kraj ten graniczy z takimi państwami, jak Serbia i Macedonia, od Południa z Turcją oraz Grecją, od strony wschodniej z Morzem Czarnym, zaś od Północy z Rumunią.

Religia.

Prawosławie. W niewielkich ilościach można też dostrzec meczety, a nawet kościół katolicki (prowadzony przez polskich księży) znajduje się w Sofii, w samym centrum, nieopodal parlamentu.

Klimat.

W Bułgarii do czynienia mamy z klimatem zmiennym. Podczas zimy zdarzają się tu bardzo niskie temperatury, zaś latem bardzo wysokie. Z tego powodu optymalnym czasem na wakacje nad Morzem Czerwonym jest późna wiosna, bądź wczesna jesień, gdy pogoda jest umiarkowana.

Plaża.

Wszystkie plaże w Bułgarii stanowią własność państwową. W związku z tym za wstęp nie są pobierane żadne opłaty. Powszechnie płaci się jednak za wynajem takiego sprzętu jak leżaki, parasole, czy materace. Zakup na własną rękę już na samym początku urlopu, własnego parasola przeciwsłonecznego i materaca niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić kilka złotych.

Niezbęde dokumenty i wizy.

Od turystów będących obywatelami Unii Europejskiej , którzy wybierają się na wczasy do Bułgarii na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, nie są wymagane wizy. By wjechać do kraju wystarczy zabrać ze sobą dowód tożsamości lub paszport.

Czas.

Obowiązuje tu czas wschodnioeuropejski – 2 godziny opóźnienia w stosunku do czasu Greenwich i godzinę w stosunku do czasu polskiego.

Waluta, bankomaty, karty.

Walutą używaną w Bułgarii jest lev. Przelicznik dla polskiego podróżnika jest dość łatwy, bowiem zazwyczaj 1 lev = 2 zł. Bułgarska polityka finansowa ustaliła sztywny kurs waluty, zawsze zgodnej z euro (kiedyś z marką niemiecką), zatem od kilku lat przelicznik zawsze jest ten sam: 1 lev = 1.95 euro. W obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20 i 50 lewów, natomiast monety 1,2,5,10,20 i 50 stotinek oraz 1 lew.

Bankomaty spotyka się bardzo często, choć należy mieć na względzie, że w mniejszych miejscowościach występuje ich wyraźnie mniej. Wciąż spotkać można w Bułgarii wiele miejsc, gdzie przyjmuje się wyłącznie gotówkę. Karty, które są najczęściej honorowane, to: Visa/Plus, Visa Electron, Maestro, MasterCard/Cirrus, Diners Club i American Express.

Ze względu na ruchomy kurs dolara korzystniejsze są płatności w euro. Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych niż deklarowany kurs (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.

Napiwki.

Zarobki nie należą tu do najwyższych. Warto to mieć na względzie podczas korzystania z usług turystycznych. Często to właśnie napiwki stanowią główne źródło utrzymania dla wielu pracowników hoteli, czy restauracji. Zwyczajowo pozostawia się około 10% rachunku.

Jedzenie.

Bułgarzy lubią głównie dania z warzyw – sałatki, warzywa zapiekane, duszone, opiekane, przetwarzane. Jako kraj pasterski i niezamożny Bułgarzy wyspecjalizowali się mistrzowsko w daniach warzywnych. Warta spróbowania zupa krem – czyli kartofle, zmielone, posypane białym serem – tania i bardzo smaczna (około 1,20 leva).

Kiufte i kebabcze, czyli mięso mielone opieczone na grillu w postaci kulek lub wałków. Ale przede wszystkim biały ser i jego przetwory – kiselo mliako (coś między kefirem a zsiadłym mlekiem). Jest banalnie tani (3-5 leva/kg) a smakuje wybornie. Najlepszy – choć słony, przypominający fetę – jest biały ser Dunav.

No i wszechobecna banica (wersja macedońska, kosowska, bośniacka, serbska i turecka nazywa się burek) – w Bułgarii dostępna głównie z serem (białym oczywiście), szpinakiem i czasem z jabłkami lub pieczoną dynią.

Ajran – solony jogurt naturalny rozrobiony z wodą. Pyszne i orzeźwiające, jednak mleko z solą u nas nie kojarzy się najlepiej. Dużo, dużo lepsza wersja dostępna w Turcji i krajach arabskich.

Boza – dla niewybrednych. Jest to lekko sfermentowana pszeniczna mieszanka z cukrem i wodą. Dobra tylko świeża, maksymalnie 2-3 dniowa, warto więc zwrócić uwagę na datę produkcji. Buteleczka 0,2l – 0,3–0,5 lewa; 1l już można dostać za 0,8 lewa.

Herbata – zamawiając herbatę nie należy spodziewać się czarnej, bo jest ona tam rzadkością. Bułgarzy piją ziołowe (biłkov czaj), często tylko lipowe, miętowe, rumiankowe. Ale najlepsze są mieszanki – staropłanińska, rodopska lub gorska.

Zdecydowanie górują sałatki – są tanie i ogromne (300g to minimum!) i kosztują nie więcej niż 2 leva, w Sofii 4 leva (i to w tych droższych restauracjach typu Happy Grill). We wszystkich restauracjach proponuje się pizze albo chlebki czosnkowe (z ziołami, serem, itp), które wraz z jakąś zupa i sałatką stanowią już solidne danie obiadowe. Kosztują ok. 2-4leva.

Piwo – uwaga uwaga – bardzo tanie i można je pić gdziekolwiek - zakazow i ograniczen brak. Nawet w podziemiach Uniwersytetu Sofijskiego znajduje się bar dla studentów, gdzie podają piwo do kanapek.

Ceny i zakupy.

Kraj ostatnimi czasy staje się bardzo interesującym miejscem dla miłośników zakupów. Podczas urlopu można w atrakcyjnych cenach nabyć bardzo szeroki wachlarz różnego rodzaju produktów. Można się tu zaopatrzyć choćby w różnego rodzaju rękodzieło, podróbki okularów i odzieży (wysokiej jakości), ale także wszelkiego rodzaju żywność. Najbardziej popularnym suwenirem jest woda, mydła i kremy z róży. Bułgaria słynie z doliny różanej, nieopodal miasta Kazanłyk. A dla panów warto kupić małą butelke rakiji.

Przydatne języki.

Bułgarski i jakikolwiek słowiański, zwłaszcza nad morzem porozumiewanie się w j. polskim nie sprawia żadnych trudności.

Etykieta i zwyczaje.

Kiwanie głową w Polsce i okolicach oznaczające „tak” w Bułgarii oznacza „nie”. I odwrotnie. Należy się jednak upewnić, gdy z ust rozmówcy nie wydobędzie się żadne „da” lub „ne”, bowiem wielu Bułgarów stosuje oba systemy, w zależności od nastroju.

Komunikacja.

Bułgaria zapewnia bardzo bogatą ofertę różnego rodzaju środków komunikacji. Oprócz samolotów, można liczyć na sieć kolejową. Liczba połączeń kolejowych nie jest wprawdzie imponująca, podobnie jak ilość spóźnień i warunki podróży, które zdecydowanie nie należą do najbardziej komfortowych. W dalszą trasę zdecydowanie najlepiej jest skorzystać z autokarów, które w czasie jazdy zapewnią możliwość podziwiania pięknych panoram. W miastach przemieszczać się można za pomocą autobusów, trolejbusów, tramwajów i taksówek.

Internet.

Szczególnie w ostatnim czasie powstało tu bardzo wiele kawiarenek internetowych oferujących dodatkowo szeroki wachlarz usług, takich jak choćby skanowanie, czy drukowanie.

Telefony.

Zasięg telefoniczny jest wszędzie. Nawet w górach. Koszt sms-ów i połączeń telefonicznych – tak jak we wszystkich krajach UE.

Wtyczki elektryczne i napięcie- takie jak w Polsce.

Informacje dla kierowców.

W Bułgarii obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne, podobnie jak w większości krajów unijnych, pod warunkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze jest honorowane. Podczas podróży samochodem należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest obowiązkowa; służy jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. W przypadku podróży samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna, należy mieć poświadczone notarialnie pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Od 1 stycznia 2005 r. wprowadzone zostały winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Cena winiety tygodniowej dla pojazdów osobowych o liczbie miejsc nie większej niż 8 wynosi 5 EUR, dla pojazdów z liczbą miejsc ponad 8 oraz pojazdów o 2 osiach przeznaczonych do przewozu towarów – 25 EUR, dla pojazdów ciężarowych o więcej niż 2 osiach – 49 EUR. Odpowiednio cena winiety miesięcznej wynosi 12 EUR, 61 EUR i 124 EUR, a winiety ważnej 1 rok – 69 EUR, 345 EUR i 689 EUR.