BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweALBANIA

Coraz popularniejsze w sezonie urlopowym stają się wakacje w Albanii. To wyjątkowo ciekawa propozycja na poznanie kraju, który oferuje szereg atrakcji i bardzo mocno inwestuje w rozwój turystyki. Spędzone w tym zakątku świata chwile to okazja do odkrycia ciekawej kultury oraz zaznania naprawdę relaksującego wypoczynku. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż Europy, rozciągające się po horyzont. Kraj zapewnia wspaniałą pogodę, a życzliwi mieszkańcy są wyjątkowo gościnni. Znajduje się tu wszystko, co zapewni Państwu niezapomniane wczasy

Albania znajduje się w sercu basenu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 kilometrów, a wybrzeża -362 kilometry. Graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią, Serbią. Stolicą kraju jest Tirana. Kraj w ponad 75% pokrywają pasma górskie, a tylko niewielki procent zajmują niziny położony nad Morzem Adriatyckim oraz doliny w pobliżu większych cieków wodnych. Kraj słynie z pięknej linii brzegowej oraz flory i fauny terenów górskich. Długotrwała izolacja regionu sprawiła, że panuje tu niepowtarzalna atmosfera, a turystyka dopiero nabiera rozpędu. Państwo skutecznie wykorzystuje w tym celu 362 kilometry wybrzeża morskiego z wyjątkowymi plażami, piękne zabytki, a także wyjątkową kuchnię.Saranda
Prawdziwa perełka Riwiery Albańskiej oraz stolica turystyczna regionu, do której zmierzają chętnie turyści, aby spędzić tu wczasy. Kurort znajduje się nieopodal granicy z Grecją, naprzeciwko Korfu, nad Morzem Jońskim. Przylega do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Przetłumaczona nazwa oznacza „Czterdziestu Świętych”, nawiązując do grupy męczenników z Sebasty. Znajduje się tu malownicza promenada z palmami, będące sercem kurortu, a także liczne sklepiki i knajpki. Na całej rozciągłości promenada sąsiaduje z plażami, z widokiem na Korfu. Miejscowość może poszczycić się bardzo barwną i długą historią, sięgającą czasów starożytnych Rzymian.

Porto Palermo
Zatoka w pobliżu Himary, na południowym krańcu kraju. Zakątek przyciąga turystów czystą, ciepłą wodą, a także tajemniczym zamkiem na półwyspie. To jedna z kilku twierdz na terenie Albanii, które do dziś świadczą o potędze Imperium Osmańskiego sprzed ponad 200 lat.

Berat
Miasto położone w środkowej części kraju, u stóp masywu górskiego Tomori. Nazywane miastem tysiąca okien, posiada jedną z najlepiej zachowanych starówek z czasów osmańskich, położoną wysoko nad centrum. Do cenionych zabytków należą: twierdza Albanorum, kamienny most Ahmeta Kurt Paszy, a także cerkiew Matki Bożej i cerkiew Trójcy Świętej. Z uwagi na wyjątkowe walory miejskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gjirokastra
Miejscowości nazywana miastem-muzem, co zawdzięcza niezwykłej urody starówce z bardzo oryginalną zabudową. Tutejsze uliczki ciągną się stromo w dół przez co Gjirokastra nosi nazwę „miasta tysiąca schodów”, a z uwagi na srebrnoszare łupki kryjące kamienne domy starówki stosuje się też określenie – „miasto srebrnych dachów”. Wpisane zostało w 2005 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało założone w I w n.e., a jego charakterystycznym punktem jest XII-wieczny zamek z typowymi tureckimi domami warowanymi. Cytadela istniała już przed XII wiekiem w wielu ciekawych formach architektonicznych, a obecny jej kształt zawdzięcza przebudowie za czasów Ali Pasza z Tepelny.

Syri i Kaltër
W części zachodniej górskiego łańcucha Mali i Gjerë znajduje się kraina źródeł Syri i Kaltër. Nazwa wywodzi się z terminologii tutejszych zbiorników, a w szczególności od najpiękniejszego akwenu – Błękitnego Oka. Mieszkańcy Albanii chętnie spędzają tu dni na całodziennym pikniki, a turyści stołują się w restauracji położonej tuż nad jednym z osiemnastu źródeł. Niezapominanym wspomnieniem z wakacji może być właśnie kąpiel w jednym z nich, jednak należy mieć na uwadze, że średnia ich temperatura wynosi jedynie 10 stopni Celsjusza.

Butrint
Niezwykłym zakątkiem w Albanii, który widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest miejscowość Butrint. Znajdują się tu ruiny antycznego miasta, będące jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w obrębie Adriatyku. Odkrywają starożytną historię osady, powstałej w czasach iliryjskich i przechodzącej w posiadanie kolejnych panujących na tym terenie. Można podziwiać tu między innymi pozostałości rzymskich term, antyczną agorę, fragmenty obronnej wieży z czasów weneckich i wiele innych ciekawych pozostałości.

Plaża

Wszystkie plaże w tym kraju są własnością Państwa, dzięki czemu wstęp jest bezpłatny. Zaletą tego jest także możliwość spacerowania kilometrami wzdłuż brzegu bez napotykani aprzeszkód i sztucznych granic. Plażowiczom zalecamy zaopatrzenie się w leżaki, parasole. Koszt wypożyczenia kompletu 2 leżaki i parasola to ok. 3 – 4 euro.

Klimat

Jest to kraj o klimacie wyjątkowo sprzyjającym turystyce. Można się tu wybrać o każdej porze roku. Średnia temperatura w porze zimowej wynosi 8-10oC, zaś latem w granicach 25-35oC. Turoperatorzy polecają wakacje w Albanii wiosną. Wówczas w kolorystyce dominują kwitnące jabłonie i wiśnie, w okresie jesiennym można obserwować rozkwitające owoce cytrusowe. Jest wówczas wystarczająco ciepło, by kąpać się w morzu.

Flora

Roślinność śródziemnomorska, silnie przekształcona przez człowieka. Wzdłuż wybrzeża wiecznie zielone zarośla typu makia oraz drzewa cytrusowe, figi, oliwki. Na wyżynach i w górach lasy dębowo-bukowe z grabem, bukowo-sosnowe, pokrywające 35% powierzchni, oraz murawy alpejskie. Liczne parki narodowe i rezerwaty, m.in.: Tomori (40 km2), Lura (13 km2), Divjaka (12 km2), Logara (10 km2).

Niezbedne dokumenty i wizy

Obywatele Unii Europejskiej wybierający się na wczasy w ten region, na okres nieprzekraczający trzech miesięcy, nie są zobowiązani do wykupywania wiz. Wymagane jest posiadanie paszportu bądź dowodu osobistego.
Przy wjeździe do Albanii zwykle jednak trzeba zapłacić podatek w wysokości 10 euro, jednak obywatele Polski i Czech zwolnieni są z tej opłaty. Warto o tym pamiętać przy przekraczaniu granicy.

Czas

Obowiązuje tu czas środkowoeuropejski, dokładnie ten sam co w Polsce.

Waluta,bankomaty i karty

Obowiązującą walutą jest lek (1 euro ok. 140 leków ). Rozwijająca się turystyka, sprawiła, że sieć bankomatów i sklepów przyjmujących karty płatnicze zaczyna się dopiero rozwijać.

Napiwki

Zarobki są w tym kraju bardzo niskie. Z tego powodu istotnym źródłem utrzymania, dla wielu pracowników obsługujących infrastrukturę turystyczną, są napiwki. Z reguły pozostawia się napiwki w wysokości 10% rachunku.

Wtyczki elektryczne i napięcie W Albanii powszechne są dwa rodzaje wtyczek elektrycznych: wtyczka  bez uziemienia z dwoma okrągłymi bolcami, stosowana w większości krajów  Europy kontynentalnej, i również szeroko stosowana w Republice Południowej Afryki (tzw. typ C) oraz wtyczka  "schuko", gdzie uziemieniem są dwa metalowe klipy na bokach wtyczki (tzw. typ F, stosowany powszechnie w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji i Norwegii).

Etykieta i zwyczaje.

Albańczyków charakteryzuje bardzo ekspresyjny styl bycia, czego wyrazem jest dynamiczna mowa ciała i często przesadna  gestykulacja. To ludzie bardzo towarzyscy; mężczyźni zwykle przesiadują wieczorami w tawernach opowiadając sobie humorystyczne historie, grając w karty bądź wspominając czasy komunistycznego reżimu. Nie ma jednak z nimi żadnych kobiet. Kobiecie w żadnym wypadku nie przystoi wychodzić na ulicę po godzinie 22:00, gdyż jest to postrzegane jako czyn jednoznacznie niemoralny. Domeną kobiety jest dom i mężczyźni zazwyczaj nie pomagają swoim żonom w obowiązkach domowych. Albańskie rodziny są z reguły niewielkie, najczęstszy model to 2+2.
Albańczycy przywiązują ogromną wagę do gościnności. Witając się obowiązuje zwyczaj podawania sobie ręki i taki sam gest czyni się przy pożegnaniu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni całują się z bliższymi znajomymi w oba policzki. Przed wejściem do domu gospodarza należy ściągnąć buty, w środku tradycyjnie witani jesteśmy turecką kawą i poczęstunkiem, bardzo często jest to „liko” (rodzaj dżemu). Od najmłodszych lat wpaja się tutaj szacunek do starszych- w mniejszych miasteczkach wciąż obowiązuje zwyczaj całowania ręki starszego gościa przy powitaniu.
Gestem oznaczającym „tak” jest pokręcenie głowy z boku na bok (nasze „nie”). W ten sposób okazywane jest nam uznanie i zrozumienie. Albańskie „nie” to uniesienie brwi, a jeśli chcemy zdecydowanie czemuś zaprzeczyć bądź też zdecydowanie odmówić, unosimy przy tym głowę.

Jedzenie.

Albania to królestwo smaków. W pierwszej kolejności- warzywa i owoce. Można je kupić wszędzie- w sklepach, na targowiskach i w trasie, na przydrożnych straganikach. Tutaj zjedzenie pomidora może przyprawić o zachwyt a stwierdzenie to w żadnym wypadku nie jest przesadą. Tajemnicą tak wyśmienitego smaku jest to, że wszystkie warzywa i owoce hodowane są ekologicznie a wynika to z prostego faktu- albańscy rolnicy nie mogą sobie pozwolić na import nawozów czy pestycydów. Oznacza to, że poza sezonem nie ma co się spodziewać możliwości zakupu świeżych owoców i warzyw. Wtedy podstawę wszelkiego rodzaju surówek i sałatek stanowią warzywa marynowane. Biorąc pod uwagę fakt, ze Albania to kraj górzysty można się spodziewać tutaj również wyśmienitej baraniny jak też przepysznych ryb z albańskich rzek, mórz i jezior. Świeże ryby można zjeść na całym wybrzeżu lub też w okolicach.W Tiranie cena wzrasta. Na południu zdarza się, że na trasie przez góry można zakupić żywe ryby na przydrożnym straganie.
Kuchnia albańska stanowi mieszankę kuchni greckiej, bałkańskiej i tureckiej, jest bogata w śródziemnomorskie składniki, dla których oprócz pomidorów charakterystyczne są oliwki i oliwa z oliwek. Droga do Vlory usiana jest wzgórzami pokrytymi gajami oliwnymi a u przydrożnych kupców możemy dokonać zakupu znakomitej, ręcznie tłoczonej oliwy z oliwek.
Spędzając tu wczasy nie można nie skosztować pieczonej baraniny podawanej z pieczywem pita – tzw. gyro. Charakterystyczne są też mięsa, ziemniaki oraz jarzyny. Wszystkie potrawy przyrządzane są na bazie oliwy z oliwek. Charakterystycznym dodatkiem jest ser feta i młode wino. Dla poszukiwaczy regionalnych smaków zalecamy skosztowanie tureckiego puddingu ryżowego na owczym mleku (oriz më tamel). Warto także spróbować bardzo charakterystycznego, regionalnego trunku – rakia. Jest to wódka wyrabiana z winogron oraz innych owoców (po rozcieńczeniu wodą nabiera białej, matowej barwy).

Szczepienia.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Informacje dla kierowców.

Respektowane jest polskie i  międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC - tzw. zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. W przypadku podróżowania autem będącym własnością osoby trzeciej lub firmy należy posiadać notarialne upoważnienie w j. angielskim od właściciela auta. Ostatnio zmodernizowano część dróg głównych. Nie zaleca się poruszania po drogach po zmroku ze względu na nieoświetlonych użytkowników  (motocykle, rowery, piesi) oraz nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne).

Komunikacja.

Pragnąc poznawać kraj na własną rękę najlepiej wybrać jako środek komunikacji z autobusy, które ponadto dają szansę podziwiania pięknych krajobrazów, charakterystycznych dla albańskiej prowincji.Między mniejszymi miejscowościami kursuje też dużo prywatnych busów. Trzeba jednak pamiętać, że transport odbywa się wyłącznie w ciągu dnia, lepiej wyruszać wcześnie rano, popołudniowe kursy są już niepewne. Opłatę za podróż, pomocnik kierowcy zbiera podczas jazdy lub na przystanku końcowym. Podczas wczasów na obszarze większych miejscowości można przemieszczać się taksówkami lub autobusami. Jeśli będą Państwo korzystali z usług taksówki, warto ustalić cenę przejazdu przed rozpoczęciem kursu.

Wypożyczalnie samochodów.

Na terenie kraju znajduje się niewiele firm oferujących wynajem aut. Przy porównaniu cen najmu, z kosztami podobnej usługi w innych krajach europejskich, należy stwierdzić, iż uplasowane są na średnim poziomie europejskim: od 35 euro za dzień.

Internet.

Funkcjonują kawiarenki internetowe,