BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweSTANY ZJEDNOCZONE

"Us-map" autorstwa CIA World Factbook - https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/us.html. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne, zgodnie z którymi na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz) oraz fotografowanie podróżnych i pobieranie odcisków palców (skanowanie) w celu niezwłocznego przekazania danych i ich sprawdzenia w kartotece służb imigracyjnych. Z tego też powodu wymagane paszporty powinny mieć (tak jak w nowych polskich paszportach koloru wiśniowego) na stronie ze zdjęciem dwie linijki do odczytania elektronicznego oraz digitalną formę zdjęcia. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Od dnia 26.10.2006 władze graniczne USA zaostrzają wymagania dot. paszportów (informacje o paszportach biometrycznych: http://www.unitedstatesvisas.gov). Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Zabronione jest wwożenie zapalniczek - zarówno w bagażu podręcznym, jak i w nadawanym na bagaż. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 USD (lub równowartość tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniego zgłoszenia grozi poważnymi konsekwencjami. Przy wjeździe należy wypełnić także deklarację rolną dot. ewentualnego posiadania żywności, roślin, nasion i innych produktów pochodzenia zwierzęco-roślinnego – wwożenie tych produktów jest surowo zakazane. Wwieźć można 1 litr napojów alkoholowych (piwo, wino wódka), 200 papierosów, 50 cygar i upominki na sumę 100 USD.
Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Amerykańska sztuka kulinarna nie należy do najbardziej oryginalnych. Kształtowały ją wpływy kolejnych fal imigrantów. Najpopularniejsze dania, znane dziś na całym świecie symbole kulinarne Ameryki to – hamburger, hot dog, frytki. Każdy stan i każda grupa etniczna mają swoje specjalności. Jest jednak wiele potraw, które jada się w całych USA. Amerykański stek – smażony w rozmaity sposób, pieczony indyk, tzw. dipy, czyli gęste sosy, w których macza się chipsy, kawałki warzyw, pieczywa; sałatka Cezara (Ceasar’s), sałatka Waldorfa, placki kukurydziane, placek z jabłkami (apple pie), syrop klonowy (maple syrup), który dodawany jest do wielu potraw, np. do naleśników (pancakes). Sandwicz – to podwójna kanapka. Koktajl Manhattan to żytniówka, wermut i angostura.

Zakupy

Sklepy są czynne z reguły w godz. 9-17; wiele z nich (grocery, drugstore) jest czynne całą dobę. Do cen pokazanych na wystawie, czy doczepionych do towarów dopiero w kasie dodawany jest podatek stanowy. Wynosi on od 3-9%, zależnie od stanu. Najpopularniejszymi zakupami jest elektronika, kamery, zegarki, walizki, markowy sprzęt sportowy, buty i odzież (markowe dżinsy), gdyż ich cena jest niższa niż np. w Europie Zachodniej. Sprzedawane kasety video działają w systemie NTSC, a nie w PAL. Miejsca sprzedaży typowych pamiątek to przede wszystkim rozrywkowe parki tematyczne (np. Walt Disney World na Florydzie), Visitor Center w parkach narodowych czy muzea. Atrakcyjnym prezentem może być też sztuka indiańska.

Zdrowie

USA to kraj o wysokiej higienie. Od osób przyjeżdżających do USA z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 50 do ponad 100 USD. Woda z kranu nadaje się do picia.

Zwyczaje

Stany Zjednoczone to państwo wielokulturowe. Amerykanie są przeważnie otwarci i grzeczni. Często zagajają rozmowę także z obcymi ludźmi. Uśmiech to część tamtejszej kultury. Amerykanie ubierają się dość swobodnie, w czasie ciepłej pogody powszechnie nosi się szorty. W wielu stanach w miejscach publicznych np. na plaży surowo wzbronione jest spożywanie alkoholu lub nawet posiadanie przy sobie otwartych butelek czy puszek. Zakazane jest przewożenie otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Palenie jest zabronione w miejscach publicznych, (z wyjątkiem barów i wydzielonych miejsc w restauracjach), na lotniskach, na pokładach samolotów, w pociągach, taksówkach, autobusach, wszystkich urzędach. Zakaz ten jest ściśle przestrzegany.

Źródło: Logostour.pl