BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweURUGWAJ
"Uruguay CIA map PL" autorstwa Central Intelligence Agency - CIA World Factbook - after modifications transferred from Polish Wikipedia.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od terminu wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Informacja o wykazie przedmiotów objętych zakazem wręczana jest każdej osobie przybywającej do Urugwaju przed zgłoszeniem się do odprawy paszportowo-celnej. Nie ma ograniczeń dewizowych. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Wołowina jest składnikiem prawie wszystkich potraw. Większość restauracji nosi nazwę parrillada (grill). Asado w różnych odmianach – to mięso z grilla. Burger ze steka nazywa się chivito; bardzo pożywny jest chivito canadensies wypełniony paskami mięsa, sałatą, jajkiem, pomidorem itd. Inne popularne potrawy to: puchero – wołowina z warzywami, bekonem, fasolą i kiełbaska i lokalne odmiany pizzy. Z drobiu można spróbować kurczak grilowany w winie, z owoców morza - rekin (cazon), małże (mejillones), kałamarnica (squid). Morcilla duce – to słodka, czarna parówka, do której dodano krew, skórkę pomarańczową i orzechy włoskie. Media luna mixtas – to rogalik nadziewany szynką i serem, na zimno, lub ciepło. Smacznym deserem jest chaja – kulka z ciasta nadziewana kremem i dżemem lub dulce de leche – słodki deser z kremem. Wspaniałe są lody. W restauracjach kasuje się za chleb (cubierto) podawany do każdej potrawy. Popularne są wina z Chile. Medio medio – to w połowie białe wino i w połowie wino musujące lub whisky. Lokalne alkohole to – cana i grappa. Espillinar to mieszanka whisky i rumu. Herbata mate popijana jest między posiłkami. Pije się też kawę, mocną i z mlekiem, cortado.

Zakupy

Najbardziej typowe pamiątki to: wyroby ze skóry (buty, torby, paski), ręcznie tkane kilimy, narzuty, dywaniki oraz koce (ze 100% wełny w piękne, kolorowe wzory), rzeźby i figurki z drewna, urugwajskie czerwone wino Tanat, antyki z czasów kolonialnych, w tym stare ozdoby. Amatorom herbaty można polecić tzw. mate y bombilla, czyli akcesoria służące do zaparzania miejscowej herbaty. Atrakcyjne są ceny złota i biżuterii z kamieni półszlachetnych, takich jak: ametysty, topazy, agaty, kwarce i inne. Ceny większości towarów i usług podawane są w peso urugwajskich, ale są również towary (głównie z importu) sprzedawane za dolary amerykańskie.

Zdrowie

Nie ma zagrożeń epidemiologicznych i obowiązkowych szczepień. Wizyta lekarska kosztuje minimum 80-100 USD. Prywatne szpitale są na dobrym poziomie. W aptekach jest duży wybór leków, które często można dostać bez recepty.

Zwyczaje

Prawie połowa ludności całego kraju mieszka w stolicy Montevideo i przybywa ich z każdym rokiem. Większość mieszkańców tego najmniejszego kraju Ameryki Południowej pochodzi z hiszpańskich i włoskich przodków, przybyłych w liczbie prawie 700 tysięcy w okresie od połowy XIX wieku do 1926 roku. Zajęli się oni rolnictwem, które do dzisiaj pozostaje w ich rękach. W pobliżu granicy z Brazylią mieszkańcy pochodzą także z Afryki. Ok. 10% to metysi (mestizo). W XX wieku przybyło tysiące emigrantów np. z Libanu, Armenii, i Żydów, którzy rozwinęli handel, produkcję tekstyliów i wyrobów ze skóry. Tańce i piosenki ludowe, z gitarowym akompaniamentem, są dzisiaj podobne do tych, które przywieźli z argentyńskich i brazylijskich pampasów wędrujący hodowcy bydła – gaucho. Jednym z najbardziej popularnych tańców jest pochodzące z Argentyny tango, a słynna „La Cumparsita” została skomponowana przez Urugwajczyka. Urugwajczycy lubią się bawić. Organizowane z wielkim rozmachem Fiesta Criolla przyciąga do stolicy na okres Wielkiego Tygodnia tłumy turystów. Atrakcją są konkursy rodeo, pokazy ujeżdżania koni, stragany z wyrobami rękodzieła, muzyka ludowa, restauracje z grillem pod gołym niebem. W czasie świąt Bożego Narodzenia na ulice wychodzą dobosze z różnej wielkości bębnami, wszędzie wybuchają petardy. Wszędzie głośno i kolorowo obchodzi się także karnawał czy festiwale tanga. Powitanie odbywa się uściskiem ręki (między mężczyznami); kobiety oraz dobrzy znajomi mężczyźni całują się w policzek. Sport jest bardzo popularny; rozmowy prawie zawsze zaczyna się od wymiany opinii na temat ostatniego meczu piłki nożnej, którą interesują się wszyscy.

Źródło: Logostour.pl