BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweREPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
"South Africa CIA map PL" autorstwa Original uploader was Zero at pl.wikipedia - Transferred from pl.wikipedia; transferred to Commons by User:Masur using CommonsHelper.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Wjeżdżając na terytorium Swazilandu należy mieć wizę, którą wydaje się na granicy. Przy wjeździe do RPA wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy. Nie są wpuszczane osoby, które nie mają w paszporcie przynajmniej jednej strony wolnej na pieczątki straży granicznej. Cudzoziemiec przebywający w RPA czasowo może wymienić i wywieźć z tego kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Nie wolno wwozić więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skóry i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów. Przy wyjeździe z RPA turysta może ubiegać się o zwrot podatku VAT, pod warunkiem, że kwota pojedynczego zakupu (rachunku) przekroczyła wysokość 250 ZAR. Prosimy o zabranie kserokopii paszportu.

Kuchnia

Oferta kulinarna Afryki Południowej jest bardzo bogata. Nieodłącznym elementem życia jest grill (braai). Na każdym campingu czy obozowisku w rezerwatach są miejsca do grillowania. Grilluje się białą kiełbasę (boerewors) z baraniny i wołowiny. O wielokulturowej tradycji świadczy duża liczba indyjskich restauracji i stoisk ulicznych z hinduskim curry, które przyrządza się z jagnięciny, kurczaka, wołowiny albo warzyw. które podaje się z różnymi sosami łagodzącymi pikantny smak. Jako przyprawę do curry podaje się gęsty słodko-kwaśny sos owocowy (chutney). Smoorsnoek to potrawka z cebuli i mięsa atuna lekko przyprawiana curry. Breyani to ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem. Waterblommetjie bredie to potrawka z dodatkiem pędów kwiatowych pewnego gatunku lilii wodnej. Dobra jest niezbyt ostro przyprawiona kuchnia malezyjska; np. słodko-pikantne klopsy z mielonego mięsa jagnięciny (bobotie), duszona wołowina z warzywami (bredie), baranie szaszłyki z cebulką (sosaties). Powszechnym przysmakiem są paski suszonej wołowiny lub z mięsa antylopy, solone i mocno przyprawione (biltong). Dzięki sprzyjającemu klimatowi uprawia się wiele gatunków owoców: papaja, awokado, mango, ananasy, banany, ale i winogrona, jabłka oraz gruszki. Jako deser lub słodka przekąska popularne są rolady nadziewane suszoną miazgą owocową. Popija się herbatą rooibos (ziołowa herbata z Aspalathus linearis). Szaszłyki owocowe to deser z owoców nadzianych na patyk. Malajskie desery np. pudding z pelargonii, melk tert (tarta mleczna) i brandy pudding są bardzo pożywne. Je się też owoce smażone w cukrze np. plasterki pomarańczy, wiśnie, kawałki fig i melonów.

Zakupy

W RPA istnieje możliwość zakupu oryginalnych pamiątek, wśród nich wyroby z drewna (maski, rzeźby), diamenty, południowoafrykańskie wina, brandy. Największą atrakcją są wytwory rzemiosła, a także biżuteria z miejscowego złota, zdobiona szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami. W sklepikach z upominkami i na bazarach w całym kraju sprzedaje się misterne wyroby z koralików, tkane chodniczki i dywany, ozdobne koszyki, kamienne i drewniane rzeźby, łyżki z drewna i kości oraz tradycyjne afrykańskie szaty z geometrycznymi motywami, ceremonialne maski i malachitowe bransolety. Na bazarach można znaleźć również wiele innych wyrobów – od dzwonków, drewnianych krzeseł i malowanych poszewek na kołdrę po afrykańskie wzory i artykuły ze skóry. Większość sklepów jest otwarta od 8,30-17,00, a w soboty do 12,30.

Zdrowie

Woda z kranu jest zdatna do picia. Najbezpieczniej jest jednak korzystać z wody butelkowanej z pewnego źródła. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo dobry, a jej poziom - wysoki, chociaż w niektórych słabiej rozwiniętych regionach, jej poziom nie jest najwyższy. Najlepiej wyposażone są międzynarodowe szpitale w dużych miastach. Cena wizyty lekarskiej wynosi średnio 200 ZAR. Pobyt w szpitalu kosztuje dziennie 1000-2000 ZAR. Ze względu na pobyt w Parku Krugera istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia malarii. Najlepsza profilaktyka to unikanie komarów i stosowanie repelentów odstraszających komary. Po zmroku należy wkładać ubranie z długimi rękawami i długie spodnie.

Zwyczaje

Afrykanerzy (jest ich 5,6 mln) to potomkowie Europejczyków. Większoścj obywateli o innych kolorach skóry mieszka w północnych i zachodnich prowincjach. Ponad 100 lat tubylcze plemiona żyły na terenach miejskich, pracowały na farmach białych, oddalając się od swoich rodzimych kultur. Część tradycji zachowała się, ale nikt już prawie nie potrafi żyć tak jak przodkowie. Wielką wagę przywiązuje się do nauczania dzieci tubylców dawnych zwyczajów. Inaczej z językami: główne są używane jako oficjalne. Od wyborów w 1994 roku w kraju zakazany jest rasizm (apartheid). Nietrudno jednak zauważyć, że gorsze zajęcia wykonują ludzie o skórze innej niż biała. Wciąż istnieją antagonizmy między białymi a czarnymi, białymi a przybyłymi z Azji (choć ci ostatni mają wyższą pozycję niż czarni), a także między różnymi plemionami czarnych tubylców. Mieszkańcy RPA nie przywiązują zbyt dużej wagi do ubrania; ciepły klimat przez cały rok sprawia, że wszędzie widzi się ludzi ubranych jak na wakacjach. Istnieją wyjątki – eleganckie restauracje. Na plażach nie wolno opalać się topless. Spożywanie alkoholu na plaży i w miejscach publicznych jest nielegalne. Palenie w budynkach publicznych, taksówkach i pojazdach komunikacji miejskiej jest zakazane. Wchodzenie do miejsc kultu religijnego jest obwarowane wieloma rytuałami, których należy przestrzegać.

Źródło: Logostour.pl