BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdowePARAGWAJ
"Pa-map". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele RP udający się do Paragwaju, są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Przejście graniczne między Brazylią a Paragwajem jest umiejscowione na Moście Przyjaźni (Friendship Bridge). Formalności na granicy, na obu posterunkach: brazylijskim i paragwajskim, są dość proste: otrzymuje się jednak w paszporcie stemple przekroczenia granicy. W miejscu tym największy ruch bywa w środy i soboty. Najłatwiej przejść pieszo. Obowiązuje kilkudolarowa opłata przy wejściu na teren Paragwaju. Dobrze pamiętać, że w Paragwaju i w Brazylii czas różni się o godzinę: na terytorium Paragwaju zegarki przesuwa się o godzinę do tyłu. Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Dozwolony jest wwóz gotówki w kwocie nieprzekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Typowa miejscowa potrawa zawiera: chipas – chleb z yuca, doprawiony jajkiem i serem, chipa soo – chleb z mąki kukurydzianej wypełnione mięsem, i sopa paraguaya – rodzaj pierożków z mąki kukurydzianej i sera. Soyo – to zupa z różnymi gatunkami mięsa i warzywami, albondiga – zupa z klopsikami mięsnymi. Smaczne są chorizos – paragwajskie kiełbaski. Surubi – smaczną rybę z rzeki Parana je się na różne sposoby. Popija się sokiem zrobionym z trzciny cukrowej, znanym jako mosto. Typowym napojem jest także terere – zimna herbata mate przyprawiona ziołami. Narodowym napojem alkoholowym jest Bariera, piwo sprzedawane w butelkach. Dobra jest też wódka z trzciny cukrowej; najlepsza nazywa się Aristocrat, w skrócie Ari.

Zakupy

Paragwaj jest tańszym krajem niż Brazylia czy Argentyna. Popularne wśród turystów są koronki – nanduti – wyrabiane przez kobiety z Itaugua. Atrakcyjna ze względu na ceny, jest także miejscowa biżuteria. Ciekawą odmianą są ubrania (np. koszule i bluzki) wykonane z ręcznie tkanego materiału, zwanego aó po’i. Paski-plecionki z kolorowej wełny, wyroby skórzane, ceramika oraz niewielkie przedmioty wykonane z paragwajskiego drewna, czyli pau de santo – też cieszą się popularnością wśród zagranicznych turystów. Na granicy, w sklepach Ciudad del Este, jest ogromny wybór elektroniki (szczególnie aparaty fotograficzne, kamery), która jest tańsza niż w sąsiednich krajach. To przygraniczne miasto jest uważane za największy sklep na całym kontynencie. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach strefy wolnocłowej jest bardzo dużo podróbek znanych firm.

Zdrowie

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Nie zaleca się picia innej wody poza butelkowaną. Trzeba także uważać na sałatki. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Od października do maja pewne zagrożenie malarią istnieje na obszarach wzdłuż granicy z Brazylią, ale nie przy wodospadach Iguazu.Źródło: Logostour.pl