BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweKażdy podróżny planujący lot powinien pamiętać, iż najlepiej jest przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowej godziny wylotu samolotu. Warto również wcześniej uzyskać informacje, z którego terminalu samolot będzie startował, a przed samym wyjazdem na lotnisko należy upewnić się, iż bagaż spełnia wszelkie kryteria przewoźnika, a niezbędne dokumenty oraz bilet lotniczy zostały zabrane i znajdują się w łatwo dostępnym lecz bezpiecznym miejscu.

Standardowo podróżny przybywając na lotnisko pokonuje następującą drogę:

1. Przybycie na wskazany terminal.
2. Uzyskanie informacji o aktualnej godzinie odlotu i numerze stanowiska check-in.
3. Odprawa biletowo-bagażowa (check-in).
4.Kontrola bezpieczeństwa przeprowadzana jest dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pasażerom. Kontrolowani są wszyscy pasażerowie oraz ich bagaże.  Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej "kontrola bezpieczeństwa" to stosowanie technicznych lub innych środków w celu identyfikacji i wykrywania przedmiotów zabronionych.

Aby ułatwić zadanie obsłudze lotniska i sprawnie przejść kontrolę bezpieczeństwa należy:

- w pojemnikach na taśmociągu ułożyć wszystkie przedmioty wykonane z metalu, takie jak telefony komórkowe, klucze, monety, zegarki, paski do spodni z metalowymi klamrami
- podczas przygotowań do kontroli ułożyć w specjalnym pojemniku torebkę z umieszczonymi wewnątrz opakowaniami zawierającymi substancje płynne
- na taśmociągu ułożyć oddzielnie urządzenia elektroniczne np. laptopy, sprzęt fotograficzny itp.

5. Kontrola paszportowa (nie obowiązuje w przypadku podróży w obszarze Schengen).
6. Uzyskanie informacji o numerze stanowiska wejścia na pokład samolotu ("gate") oraz czasu wejścia na pokład ("boarding").

Należy pamiętać, że kolejność etapów może różnić się nieznacznie w zależności od infrastruktury danego portu lotniczego. 


Praktyczne wskazówki przed lotem:


1. Naładuj baterie w sprzęcie elektronicznym
Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą telefon komórkowy i/lub laptop, pamiętaj aby naładować w nich baterie. Sprzęt elektroniczny może być używany na terenie lotniska, jednak podczas startu i lądowania samolotu wszystkie urządzenia elektroniczne muszą być wyłączone. Niektórzy przewoźnicy wymagają wyłączenia telefonów komórkowych przez cały lot.

2. Pakuj się rozsądnie
-Przestrzegaj zasad dotyczących bagażu podręcznego. Płyny, żele i aerozole w pojemnikach o objętości do 100 ml umieść w przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o pojemności jednego litra. Każdy pasażer może posiadać tylko jedną torebkę. Pasażerowie odprawiani z lotniska w Polsce powinni zapoznać się z przepisami regulującymi objętość płynów, aerozoli i żeli, które mogą być wniesione na pokład. Dotyczy to płynów, aerozoli i żeli, takich jak alkohole, perfumy lub kosmetyki, zakupionych w sklepach bezcłowych niezależnie od miejsca ich nabycia przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.
-Lekarstwa w płynie niezbędne podczas podróży, mleko dla noworodków, pokarm dla dzieci oraz insulina są dozwolone, jednak należy je zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa.
-Oznakuj swój bagaż podręczny i rejestrowany przywieszką zawierającą Twoje imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
-Przewożenie niektórych przedmiotów jest zabronione. 
-Lekarstwa, paszport, biżuteria, ważne dokumenty i inne wartościowe przedmioty powinny znajdować się w bagażu podręcznym.
-Zarówno bagaż główny, jak i bagaż podręczny podlegają kontroli.
-Nie należy przekraczać dopuszczalnej ilości oraz wagi bagażu.
-Więcej informacji można znaleźć w zakładce dotyczącej bagażu.

3.Ubierz się wygodnie
Sprzączki pasków, buty lub inne podobne metalowe elementy ubioru mogą aktywować wykrywacze metalu podczas kontroli bezpieczeństwa.
Gorąco polecamy aby ubrać się luźno i wygodnie jeśli tylko czas i charakter podróży na to pozwala.
4.Pamiętaj o zabraniu dokumentów podróżnych i ważnego dokumentu tożsamości
Przed przyjazdem na lotnisku należy upewnić się, że posiada się dowód osobisty/paszport, wizę (jeśli jest wymagana) oraz bilet lub kartę pokładową. Więcej informacji o dokumentach podróżnych można znaleźć w zakładce 

5.Wskazówki dotyczące odprawy
Odprawa zwykle rozpoczyna się dwie godziny przed godziną wylotu i kończy się 40 minut przed wylotem, w zależności od procedur obowiązujących u wybranego przewoźnika.
Po przyjeździe na lotnisko należy kierować się w stronę monitorów informujących o lotach. Na nich można znaleźć numer odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej.
Nie należy  w jakikolwiek sposób żartować na temat posiadania materiałów wybuchowych oraz w jakikolwiek inny sposób stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa. Takie zachowania są karalne i mogą wiązać się z interwencją policji. W konsekwencji możesz spóźnić się na samolot lub Twój przewoźnik może odmówić Ci wejścia na pokład.
W żadnym wypadku nie należy pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany.
Zaleca się, aby pasażerowie odbyli kontrolę celną, imigracyjną i bezpieczeństwa na godzinę przed czasem odlotu.


LOT Z DZIECKIEM

Dla dziecka, które ma odbywać lot samolotem, niezbędne jest wyrobienie dokumentu tożsamości (zazwyczaj paszportu), dlatego należy zająć się tą sprawą z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokument potwierdzający tożsamość jest niezbędny podczas sprawdzania czy dana rezerwacja została dokonana na dane właściwej osoby. 

Wózek w samolocie

Lot z wózkiem dziecięcym jest możliwy, natomiast zazwyczaj jest on transportowany w luku bagażowym. Kontrola bezpieczeństwa i odprawa wózka zazwyczaj przebiega w sposób zbliżony do bagażu rejestrowanego. Wózek można też nadać jako normalny bagaż rejestrowany.

Pokój matki i dziecka

Praktycznie na wszystkich polskich lotniskach są dostępne odpowiednie pomieszczenia, w których matki mogą spokojnie przewinąć czy nakarmić dziecko. Informacje o rozmieszczeniu tych punktów często można znaleźć na stronach internetowych portów lotniczych, jak również bezpośrednio u obsługi lotniska.

Lot samolotem z dzieckiem nie musi być koszmarem pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz się do niej wcześniej. Oto kilka prostych zasad, które pomogą umilić lot z dzieckiem:

1. Dobrze przygotuj się do podróży.
Do bagażu podręcznego zapakuj ulubione zabawki Twojego dziecka. Pomogą Ci zająć pociechę na dłuższy czas. Doskonale sprawdzają się też nowe zabawki lub gry, których dziecko jeszcze nie widziało. Jeśli podczas lotu dziecku znudzą się stare zabawki możesz dać mu nową. Powinna wzbudzić jego zainteresowanie i wypełnić czas.

2. Przed podróżą opowiedz dziecku ciekawe historie o samolotach.
Jeśli dzieci są w wieku od 3-10 lat i jeszcze nigdy nie latały, opowieści o samolotach w roli głównej to doskonały sposób na zainteresowanie faktem przelotu. Możesz wpleść temat lotów samolotem w bajki opowiadane dziecku na dobranoc na kilka dni przed wylotem.

3. Weź ze sobą ulubione przekąski dziecka.

4. Jeśli podróżujesz z dwójką niesfornych dzieci – usadź je osobno.
Rozdzielenie dzieci chociażby przez zajęcie miejsca pomiędzy nimi może okazać doskonałym pomysłem w przypadku, kiedy dzieci mają tendencję do kłócenia się. W połowie podróży można zamienić dzieci miejscami po to, aby każde z nich mogło patrzeć przez okienko i czuło się na równi.

5. Ubierz dzieci na cebulkę.
W samolocie przy włączonej klimatyzacji Twoim dzieciom może być chłodno, a początkowo może być zbyt ciepło. Poza tym należy pamiętać o zmianie klimatu. Wsiadając w Polsce do samolotu może padać, a wysiadając np. w Egipcie przywitają nas wysokie temperatury i słońce. Ubierz dzieci tak, aby w każdej chwili można było coś z nich ściągnąć lub założyć bez konieczności przebierania się.

6. Bezwzględnie pilnuj dziecka na lotnisku.
Wystarczy mała chwilka nieuwagi, aby dziecko zniknęło z oczu i zgubiło się w tłumie. W przypadku bardzo dużych lotnisk lub też sezonu turystycznego możesz mieć spory problem z odnalezieniem swojej pociechy. Jeśli to możliwe staraj się cały czas trzymać dzieci za ręce.

7. Pamiętaj, że w samolocie należy pić dużo wody.
Powietrze w samolocie jest suche i organizm może się szybciej odwodnić. Jest to szczególnie ważne dla karmiących matek i kobiet w ciąży.

8. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą leki
(krople do oczu, syrop, tabletki na ból gardła, tabletki przeciwbólowe i wszystkie inne, które używasz regularnie)

9. Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem najlepiej wybierz loty w nocy.
Dziecko najprawdopodobniej prześpi cały lot.

10. Spraw, aby podróż samolotem była wielką przygodą i przeżyciem dla Twojego dziecka.
Pokaż dziecku przez okno chmury. Wypatruj z nim zwierząt, zamków, itp. Zainteresuj go krajobrazem.