BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweKANADA
"Ca-map". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Z dniem 1 marca 2008 r. Kanada zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1 stycznia 2009 roku bezwizowy wjazd możliwy jest jedynie dla posiadaczy paszportów biometrycznych tj. wydawanych w Polsce od 28 sierpnia 2006 r. Od osób legitymujących się paszportami bez cech biometrycznych nadal wymagane jest posiadanie wizy. Zniesienie obowiązku wizowego nie daje automatycznej gwarancji wjazdu na terytorium Kanady. Decyzję tą podejmuje urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym. Niektóre kategorie osób – w szczególności osoby, które były w przeszłości deportowane z Kanady lub które były karane – mogą być pozbawione prawa wjazdu. Decyzję co do długości pobytu w Kanadzie podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy kanadyjskiej. Okres bezwizowego pobytu wynosi maksymalnie 6 miesięcy, o ile przy wjeździe nie zostanie określony krótszy czas pobytu. Praca bez zezwolenia jest nielegalna. Dokładne informacje na temat wjazdu do Kanady można uzyskać na stronie internetowej ambasady tego kraju w Warszawie: www.canada.pl

Odwiedzający Kanadę mogą przywieźć bez opłat celnych: rzeczy osobiste, 1,14 l wina lub innego alkoholu albo 24 x 355 ml piwa (jeżeli podróżujący ukończył 19 lat), 200 szt. papierosów lub 50 szt. cygar lub 200 g tytoniu (jeżeli podróżujący ukończył 19 lat), prezenty dla mieszkańców Kanady o jednostkowej wartości nie przekraczającej 60 CAD (z wyjątkiem alkoholu, papierosów i próbek reklamowych). Wwożone zwierzęta domowe i rośliny podlegają ścisłej kontroli sanitarnej i celnej. Nie wolno wwozić zwierząt chronionych i wykonanych z nich rzeczy. Wwożenie żywności podlega dużym ograniczeniom (dotyczy to np. wędlin) lub jest wręcz zakazane (np. świeże owoce). Produkty te należy zgłosić do kontroli celnej. Za zatajenie przewozu produktów żywnościowych grozi kara grzywny lub skierowanie sprawy do sądu kryminalnego. Przed wjazdem do Kanady wypełnia się deklarację celną, w której należy zgłosić walutę powyżej 10 tys. CAD (nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie walut, ale można spotkać się z żądaniem przedstawienia dokumentów potwierdzających źródło ich pochodzenia – dokument bankowy). Bagaże mogą być prześwietlane i kontrolowane. Kanadyjskie służby celne są bardzo restrykcyjne.

W Kanadzie do prawie wszystkich towarów (z wyjątkiem żywności) i usług doliczany jest podatek federalny GST w wysokości 6% oraz (z wyjątkiem Alberty) podatek prowincjonalny PST, którego wysokość jest różna w poszczególnych prowincjach. Zachowanie rachunków za dokonane w Kanadzie zakupy (z wyjątkiem posiłków i drobnych sprawunków do 50 CAD) i za hotele, upoważnia do ubiegania się o zwrot podatku w urzędzie podatkowym (Canada Revenue Agency). W tym celu przy wyjeździe z Kanady należy wypełnić odpowiedni formularz i załączyć oryginały rachunków. Stosowne informatory i formularze dostępne są na lotniskach i w agendach urzędów federalnych a także na stronie internetowej: www.cra-arc.gc.ca

Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Kanada jest krajem imigrantów, więc kuchnie wszystkich narodów oddziałują na jej potrawy. Wszędzie znaleźć można restauracje: włoskie, greckie, chińskie, niemieckie, tajlandzkie, hinduskie, ukraińskie, afrykańskie. W większych miastach są lokale serwujące przysmaki z różnych prowincji, w tym także kanadyjskie wina i piwa. Powodzeniem wśród miejscowych cieszą się specjalności regionalne: wołowina z Alberty (np. hamburgery, steki albo Calgary beef bash - peklowana wołowina z duszoną fasolką i frytkami), sandacze z Manitoby, łososie z Kolumbii Brytyjskiej, homary z Nowej Szkocji, francuskie ciasta i pączki z Quebecu. Dziczyzna pochodząca z północnych stanów (mięso królików, łosi, piżmowołów, karibu i bizonów) pojawia się tylko w kartach dań najlepszych restauracji. Tak oceany, które tworzą naturalną granicą z trzech stron kraju, jak i ponad 2 mln jezior, dostarczają owoców morza i wielu gatunków ryb; wśród nch: ostrygi, małże, homary, łososie, pstrągi, sandacze, kraby i krewetki. Do najoryginalniejszych potraw należą - cod tongues - płetwy foki w cieście. Ważną część menu turysty stanowią hamburgery, frytki, smażony kurczak i pizza. Do deseru (naleśników lub trempettes, czyli usmażonego chleba nasączonego syropem i polanego śmietanką) często dodaje się syropu klonowego. Słodzi się nim kawę lub robi karmelki. Francuskie ciasta to: tarta z cukrem, tarty z owocami, ciasta z karmelem. Inne desery to: pączki (doughtnut), babeczki (muffin). Jest wiele gatunków lokalnych piwa (np. Molson Canadian i Labatt Blue). Coraz popularniejsze są kanadyjskie wina, a miejscową whisky przeważnie produkuje się z kukurydzy albo ze zboża.

Zakupy

W każdym większym mieście znajdują się centra handlowe, sklepy wielkich sieci, specjalistyczne butiki i bazary sprzedające wszystko - od sprzętu elektronicznego po ubrania i biżuterię. W miejscowościach odwiedzanych przez turystów są także sklepiki albo kioski z pamiątkami. Typowe zakupy to: syrop klonowy, wędzony łosoś, figurki oficerów kanadyjskiej policji konnej, koszulki z klonowym liściem, kowbojskie buty. Do bardziej oryginalnych należy sztuka rdzennej ludności amerykańskiej i wyroby tradycyjnego rzemiosła, jak np.: rzeźby Indian z zachodniego wybrzeża czy malarstwo i tkaniny wykonane przez Inwitów (Eskimosów). Przy zakupach trzeba pamiętać, że na produkcie wyeksponowana jest tylko cena podstawowa, do której w trakcie płacenia dolicza się podatki.

Zdrowie

W Kanadzie nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Woda jest ogólnie zdatna do spożycia, lepiej jednak zawsze wcześniej ją przegotować lub używać wody butelkowanej. Władze ostrzegają przed wirusem West Nile, który przenoszą komary (występujące do pierwszych mrozów). Objawy zakażenia przypominają grypę. Nie istnieją na to szczepionki, ani lekarstwa. Należy więc unikać zbiorników z wodą stojącą, sprawdzać wieczorem pokoje hotelowe i ubierać się odpowiednio (długie rękawy, spodnie), zwłaszcza o zmierzchu i wieczorem. Dostęp do opieki medycznej nie nastręcza trudności. Opłaty za standardową wizytę u lekarza wynoszą od 30 do 60 CAD. Wizyta u stomatologa: założenie plomby, usunięcie zęba kosztuje od 60 do 170 CAD; leczenie kanałowe i inne – od 500 CAD wzwyż. Koszt doby w szpitalu, bez żadnych badań i zabiegów, wynosi min. 200 CAD.

Zwyczaje

Kanada jest niezwykle liberalnym, wielokulturowym krajem. Na temat mniejszości etnicznych należy wypowiadać się bardzo oględnie; określenia „Indianie” i „Eskimosi” uchodzą za obraźliwe (Indian nazywa się „członkami pierwszych narodów”, Eskimosów – „Inuitami”). Imigranci przybyli z różnych stron świata przywieźli ze sobą swoje tradycje kulturowe i zwyczaje tworząc dzisiaj barwną mozaikę kultur. Ważną rolę w życiu kraju odgrywa, poza obywatelami pochodzenia angielskiego i francuskiego, ponad 60 głównych mniejszości narodowych. Pomimo istniejących konfliktów między anglo- i francuskojęzyczną ludnością, Kanada nadal przyjmuje imigrantów ze wszystkich zakątków globu i jest postrzegana jako jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie. Wyroby alkoholowe i tytoniowe sprzedawane są osobom, które ukończyły 19 lat. Wstęp do lokali, w których podawane są napoje alkoholowe, dozwolony jest również od 19. roku życia. Nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych innych niż bary, ani na otwartym powietrzu, z wyjątkiem posesji prywatnych. Niedozwolone jest posiadanie w kabinie pasażerskiej samochodu/autokaru napoczętych pojemników z napojami alkoholowymi.

Źródło: Logostour.pl