BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweKAMERUN
"Cameroon-CIA WFB Map" autorstwa United States Central Intelligence Agency - CIA World Factbook: Cameroon. Archived from the original on 7 grudnia 2002.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport z co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie stosowanych. Posiadanie narkotyków jest ścigane i podlega surowym karom.

Kuchnia

Kuchnia należy do najbardziej zróżnicowanych w Afryce, do czego przyczynia się zarówno położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych, jak i wpływy z czasów kolonii francuskiej. Narodową potrawą jest ndole – jednogarnkowa zupa-gulasz złożona z gorzkich w smaku liści, pasty orzechowej i ryby lub koziny. W skład większości potraw wchodzi: maniok, pochrzyn, ryż, banan zwyczajny, ziemniaki, kukurydza, fasola, proso. Francuzi przywieźli chleb, a Włosi – makaron, które są jednak dostępne tylko dobrze sytuowanym mieszkańcom. Mięso i drób są za drogie, więc pozyskuje się mięso dzikich zwierząt, takich jak: pangolin łuskowaty, jeżozwierz, wielko szczur. Tubylcy polują też na zwierzęta chronione: szympansy i goryle. Do specjalności kulinarnych należą: grillowane szaszłyki z kurczaka, wołowiny lub koziny. W dużych miastach odwiedzanych przez turystów można znaleźć restauracje serwujące kuchnię europejską, ale także indyjską i chińską. Miłośnicy barów fast food mają do dyspozycji bary z burgerami typu amerykańskiego.

Zakupy

Lokalne wyroby rękodzieła artystycznego są dostępne na bazarach przeznaczonych dla turystów, zwanych marchés artisanales. Często jest to ceramika: barwne garnki, rogi do picia, karafki na napoje, butelki i kubki. Można kupić drewniane rzeźby, maski i figurki, wielkie ceramiczne misy i baniaki. Ciekawe są chodniki i kilimy tkane z trawy i z liści palmy iglastej. Warto kupić biżuterię z charakterystycznym wzornictwem. Także włosie wielbłąda i bawełna są wykorzystywane do produkcji oryginalnych pamiątek. Bazary są czynne w godz. 7:30-18, a sprzedawcy akceptują lokalną walutę.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej gorączce (febrze). Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i chorobami tropikalnymi. Na całym terytorium kraju istnieje bardzo duże zagrożenie malarią, w związku z czym przy krótkich pobytach zalecane są środki prewencyjne. W Kamerunie działa sieć szpitali prywatnych i państwowych o zróżnicowanym poziomie usług lekarskich. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 20 EUR. Zwyczaje

Blisko 40% mieszkańców to muzułmanie. Należy pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (np. odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz o przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych, ciemnych kolorach). Należy powstrzymywać się od zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie jedzenia i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu czy hałaśliwe zachowanie. Nie można fotografować obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz robić zdjęć na obszarach zastrzeżonych. Ludność nie jest niechętna fotografowaniu, należy jednak zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

Źródło: Logostour.pl