BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweIZRAEL
"Israel CIA map PL" autorstwa Central Intelligence Agency - CIA World Factbook - after modifications transferred from Polish Wikipedia.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele RP z paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Ruch osobowy między terytorium Izraela a obszarami będącymi w kompetencji Autonomii Palestyńskiej bywa czasami całkowicie wstrzymany przez izraelskie władze wojskowe Obecnie większość terytoriów palestyńskich została oddzielona od Izraela murem, w którym wyznaczono przejścia dla ruchu osobowego. Do Izraela turysta może wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie. Wartość dopuszczalnej do wwozu i wywozu kwoty w gotówce nie może przekroczyć 80 tys. ILS (obecnie ok. 20 tys. USD). Restrykcyjne przepisy fitosanitarne nie pozwalają wwozić żywności (świeże mięso, większość owoców), roślin i chemikaliów. Ograniczeniami objęty jest wwóz napojów alkoholowych (o zawartości alkoholu poniżej 40% – do 2 l, powyżej 40% – 1 l), papierosów (400 szt.) i perfum (250 ml).

Kuchnia

Generalnie jedzenie jest mieszanką potraw z Wschodu i Zachodu z dodatkami oraz przyprawami przywiezionym przez Żydów powracających z całego świata. Najpopularniejszymi potrawami jest: falafel, sałatki warzywne, shishlik (szaszłyk z mięsa i warzyw), shwarma, cholent (czulent spożywany w czasie szabasu), potrawy z białych ryb. Słowo hebrajskie – koszerny oznacza, że potrawa została przygotowana zgodnie z żydowskim prawem religijnym. Prawa to zakazuje: spożywania mleka, śmietany czy sera razem z produktami mięsnymi, jedzenia wieprzowiny i miąższu z muszli. Najczęściej pije się: różne tzw. soft drinki – napoje gazowane, świeżo wyciskane soki owocowe, lokalne wina (pochodzące z winnic z regiony Golan i Carmel. Izraelskie piwa to: Gold Star i Maccabe. Sabra to likier czekoladowo-pomarańczowy (produkowany w klasztorze Latrun). Menu w restauracjach (przeważnie z obsługa kelnerską) jest zarówno w języku hebrajskim, jak i po angielsku.

Zakupy

Wszędzie widać bazary, sklepy, handlowe uliczki i galerie handlowe oferujące turystom atrakcyjne produkty. W Tel Awiwie największą galerią handlową (na całym Bliskim Wschodzie) jest Malkha Mall. W stolicy w wielu dzielnicach ulice są podporządkowane jednemu typowi towarów takich jak: przyprawy, odzież, materiały, modne gadżety, meble. Na ulicy Nakhlat Binyamin odbywają się co dwa tygodnie targi sztuki. Na Starym Mieście Jerozolimy można nabyć produkty w orientalnym stylu, drewniane rzeźby, muszle, wyroby ze skóry, szkła, tradycyjne stroje. Poza straganami arabskimi, targowanie nie jest przyjęte. Produkty spożywcze najlepiej kupować na targu: są świeże i tanie. Na wiele produktów i usług obowiązuje zerowa stawka VAT, mogą je nabywać tylko turyści zagraniczni. Dotyczy to np. sklepów z biżuterią i towarami luksusowymi opatrzonych nalepką ministerstwa turystyki (zwrot VAT można uzyskać po otrzymaniu Tax Refund Invoice, na lotnisku przed wylotem). Sklepy są otwarte od niedzieli do piątku w godz. 8-19; niektóre sklepy mają przerwę w godz. 13-16 oraz zamykane są wcześniej w piątki. Generalnie sklepy prowadzone przez Żydów są zamknięte od piątku po południu do soboty wieczór, a prowadzone przez Arabów zamknięte są w piątki. Niedziela to zwykły dzień roboczy.

Zdrowie

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. Choć woda z kranu jest zdatna do picia bez przegotowania, zalecane jest używanie wody butelkowanej. Istnieje powszechny dostęp do opieki medycznej. Usługi medyczne są na wysokim poziomie; turyści mogą otrzymać odpłatnie pomoc w pogotowiu i w centrach podstawowej opieki medycznej (oznakowane czerwoną gwiazdą Dawida na białym tle). Cena wizyty lekarskiej to ok. 200 USD, wizyty u specjalisty – od 300 USD. Doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 1000 USD, w zależności od świadczonych usług medycznych. Płaci się równowartość tych kwot w miejscowej walucie – szeklach.

Zwyczaje

Normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania związanych z religią wyznawaną przez mieszkańców (judaizm, islam, chrześcijaństwo). Zwiedzając dzielnicę Jerozolimy zamieszkaną przez ortodoksyjnych żydów należy pamiętać o odpowiednim stroju: długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy. Skromny ubiór, bez odkrytych części ciała obowiązuje także podczas zwiedzania kościołów, meczetów i synagog. Nie wolno fotografować osób biorących udział w uroczystościach religijnych bez ich zgody. W okresie szabasu, tj. od piątku wieczór do soboty wieczór większość sklepów i lokali gastronomicznych jest zamknięta. Tego dnia nie jest również przyjęte palenia papierosów. Izraelczycy są gościnni i mają bezpośredni stosunek do turystów. Pozdrowienie, czyli cześć, dzień dobry i do widzenia to: shalom, co znaczy – pokój.

Źródło: Logostour.pl