BIURO PODRÓŻY AS Chrzanów Bilety autokarowe, wczasy, wycieczki objazdoweCHINY
"Et-map" autorstwa United States Central Intelligence Agency - CIA World Factbookhttps://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/et.htmlImage: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/graphics/maps/large/et-map.gif. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Granica

Obywatele RP udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wiz nie trzeba mieć wjeżdżając do Hongkongu i Macau. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy po terminie upływu ważności chińskiej wizy. Przed przekroczeniem granicy cudzoziemiec wypełnia deklarację zdrowotną. Wwożąc do Chin środki płatnicze w kwocie powyżej równowartości 5000 USD, cudzoziemcy zobowiązani są do złożenia stosownej deklaracji celnej, na której podstawie przy wyjeździe przeprowadzana jest kontrola i odprawa dewiz wywożonych. W deklaracji celnej wyjazdowej cudzoziemiec ma obowiązek podać wszystkie wartościowe przedmioty, które posiadaprzy sobie (np. kamerę wideo, aparat fotograficzny, odbiornik radiowy, cenną biżuterię itp.). Rzadko zdarza się, aby służby celne kontrolowały te deklaracje na lotniskach. Zabroniony jest przywóz do Chin przetworów mięsnych, mlecznych, nasion, żywych roślin itp. Nierespektowanie tych przepisów karane jest konfiskatą żywności przy przekraczaniu granicy. Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

Istnieją cztery wielkie kuchnie Chin. Na północy występują wpływy mongolskie, np. przyrządzany w miedzianym naczyniu hot-pot. Kuchnią północną jest też kuchnia pekińska. Najczęściej je się kaczkę, kurczaka i wieprzowinę z warzywami, sałatą pekińską, kapustą oraz grzybami - wszystko słabo przyprawione. Znana na całym świecie kaczka po pekińsku - to przykład kuchni północnej na wyjątkowe okazje. Jarzyny przysmaża się na patelni wok. Jako przyprawy używa się soji i octu. Z leżącego na południu Kantonu pochodzą krokieciki sajgonki i smak słodko-kwaśny. W pekińskich restauracjach serwowane są potrawy ze wszystkich części Chin. Zamawia się różne potrawy pomnożone przez ilość osób przy stoliku (np. 3-4 rodzaje dla dwóch osób). Jako napoje najpopularniejsza jest herbata jaśminowa.

Zakupy

Sklepy są czynne z reguły w godzinach 9-20, czasem do 21. W Chinach, a szczególnie w Pekinie są dziesiątki sklepów przeznaczonych dla turystów. Do obowiązkowego rytuału należy targowanie się – najlepiej zaproponować cenę przynajmniej o 2/3 niższą. W domach towarowych i sklepach państwowych ceny nie są do negocjacji. Wśród godnych polecenia znajdują się ubrania z jedwabiu, kaszmiru, produkty naturalne (zioła i leki homeopatyczne), balsam tygrysi, sprzęt gospodarstwa domowego, porcelana, przedmioty ozdobne z jadeitu i emalii, antyki, perły, kaligrafia, obrazy i… dodatkowe walizki. Z Chin nie można wywozić przedmiotów starszych niż 200 lat, ani dzieł sztuki droższych niż 10 tysięcy yuanów. Na wszelki wypadek warto zachować paragon zakupu. Ceny są przeważnie dużo niższe niż w Polsce.

Zdrowie

W Chinach zdarzają się zachorowania na żółtaczkę pokarmową typu A - zalecane jest szczepienie profilaktyczne. Przed spożyciem posiłku należy zawsze dokładnie umyć ręce. Nie jest wskazane picie nieprzegotowanej wody z kranu; należy wyłącznie spożywać wodę butelkowaną - nawet do mycia zębów. Zaleca się picie wody z butelek z fabrycznym zamknięciem. Chińczycy powszechnie popijają przez cały dzień zieloną herbatę do posiłków. Warto ich naśladować. Opieka medyczna - poza rejonami głębokiego interioru nie stanowi problemu. W wielkich miastach działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 100 USD. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. W największych miastach Chin, w zagranicznych klinikach, poziom świadczonych usług medycznych i stomatologicznych stoi na najwyższym światowym poziomie, co wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami (wizyta lekarska od 90 USD wzwyż). Ze względów praktycznych wskazane jest zaopatrzenie się przed przyjazdem do Chin w podstawowe leki krajowe, gdyż popularne jest tutaj leczenie specyfikami medycyny chińskiej, niemającymi odpowiedników w polskiej farmakologii. W chińskich aptekach trudno jest zakupić zagraniczne leki. W większych miastach znajdują się dobrze wyposażone przychodnie przeznaczone dla cudzoziemców, gdzie lekarze mówią po angielsku (zwłaszcza w Hongkongu). Można w nich zrealizować zagraniczne recepty. W zwyczajnych aptekach sprzedających głównie leki ziołowe, można dostać proste leki na kaszel czy przeciwgorączkowe.

Zwyczaje

W południowych Chinach ludzie są bardzo otwarci, pogodni i życzliwi dla turystów. Chińczycy z północy są spokojni, opanowani, trudniejsi w kontakcie. Ogólnie są to ludzie sympatyczni i uśmiechnięci, dążący do nawiązania kontaktu, nie przeszkadza im nawet brak wspólnego języka. Kolejki są raczej zjawiskiem nieznanym i do celu dostaje się ten, kto ma silniejsze łokcie i głośniej się zachowuje. W klasztorach buddyjskich, świątyniach taoistycznych i meczetach islamskich należy zachowywać się z szacunkiem właściwym miejscom religijnym i respektować obowiązujące tam zalecenia, np. nie fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów. Robiąc zdjęcia ludzi z bliska, należy poprosić o zgodę. Spokojne zachowanie i język gestów pomagają, gdy brak wspólnego języka.

Źródło: Logostour.pl